Filosofové svět jen různě vykládali, jde však o to jej změnit

Karel Marx umDvě stě let od narození Karla Marxe v Trevíru uplyne 5. května 2018. 
Karl Heinrich Marx, dříve uváděn také jako Karel Marx (5. května 1818 Trevír – 14. března 1883Londýn) byl německý filosof, politický publicista, kritikklasické ekonomie, teoretik dělnického hnutí,socialismu a komunismu. Mezi jeho nejznámější díla patří Ekonomicko-filosofické rukopisy, Komunistický manifest a nedokončený Kapitál.


Společně s Friedrichem Engelsem rozpracoval vlastní materialistické pojetí dějin, založené na ekonomických zákonitostech. Ve společnosti je podle nich přítomen konflikt mezi ovládanými a vládnoucími, který bude odstraněn zrušením soukromého vlastnictví výrobních prostředků a nastolením beztřídní, komunistické společnosti. Jeho filosofický i politický vliv byl obrovský a z jeho myšlenek vyšla celá řada směrů v levé části politického spektra, a to jak oficiální ideologie socialistických států (marxismus-leninismus), tak nejrůznější variace neortodoxního marxismu, například frankfurtská škola. (cs.wikipedia.org)

K výročí se pojí mnoho názorů, i ke vztyčení sochy Marxe darované čínskou komunistickou stranou v Trevíru. Uvádíme jen dva.

* Berlín - Za "velkého německého myslitele" považuje německý prezident Frank-Walter Steinmeier filosofa a revolucionáře Karla Marxe. Toto hodnocení platí se vší rozporuplností, prohlásil dnes podle agentury DPA šéf německého státu při pódiové diskusi, která se konala v berlínském zámku Bellevue u příležitosti 200. výročí narození Marxe. (Zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz/eu/222972-steinmeier-povazuje-karla-marxe-velkeho-nemeckeho-myslitele/)

* Bývalý prezident České republiky Václav Klaus se v pátek v německém Trevíru zúčastní série akcí pořádaných německou stranou Alternative für Deutschland varujících před opětovným vytvářením kultu osobnosti Karla Marxe (AFD gegen Marx-Kult). Ve stejný den předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker zahájí ve stejném městě oslavy Marxova narození. „Postavení obřího Marxova pomníku, navíc financovaného stále ještě převážně komunistickou, Marxem inspirovanou Čínou, považuji za výsměch. Za výsměch dějinám, za výsměch obětem režimů, které vznikly na bázi Marxova učení, za výsměch dnešku. Je mimo veškeré chápání, že se odhalování Marxova pomníku účastní nejvyšší představitel Evropské unie. Je to přiznání vlivu, který má Marx na náš dnešek a na progresivistický, téměř marxiánský projekt evropské integrace v jeho dnešní podobě Evropské unie,“ řekl Klaus. (echo24.cz)

Další komentáře i díla Karla Marxe si jistě na internetu najdete už sami. Výrok z titulku je z práce je z Marxoých Tezí o Feuerbachovi (1845).

(vha)

skola2 1464 X

KH KV KSČM

 

Doporučujeme

halo noviny logo

Reklama

logo komise mladeze

Go to top