Hrozba migrační vlny i islamizace Turecka

kh15 vfilipNestabilní Turecko může posílit migrační vlnu, což je výzva pro Evropskou unii, aby vzala konečně vážně ochranu své vnější hranice. Tak reagovala KSČM na nezdařený puč v Turecku. Někteří politici a analytici se též obávají, že bude posílen premiér Erdogan a Turecko se tím pádem bude ještě více islamizovat.

Předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip vidí nestabilitu v Turecku jako nebezpečný signál, který může mít neblahé důsledky, zejména posílení migrační vlny. »Pokus o státní převrat v Turecku, který byl potlačen, ukazuje na značné rozdělení turecké společnosti a pro Českou republiku znamená zvýšení nebezpečí z další vlny migrační krize, která může přijít, pokud Turecko nebude schopné plnit závazky, které má vůči nám a Evropské unii. Doufám, že výsledkem krizového štábu na ministerstvu zahraničí bude jak ochrana našich turistů v oblasti, tak svolání Evropské rady a přijetí společných řešení na ochranu vnější hranice,« uvedl Filip.

Místopředseda ÚV KSČM Jiří Dolejš upozornil, že nestabilní Turecko se rozhodně nemůže integrovat do EU. »Nemůže být ani řeči o nějakém přibližování ke vstupu do EU. Na druhou stranu, s Tureckem jsou uzavřeny klíčové dohody o řešení migrační krize a boji proti Islámskému státu, je nutno dělat vše proto, aby se nezhroutily,« zdůraznil Dolejš, který má i obavy o to, jak se bude Turecko pod Erdoganem dále vyvíjet. »Pravděpodobně dojde k masivním čistkám a bude posílen autoritářský charakter současného režimu v Turecku,« řekl Haló novinám Dolejš.

Více na: http://www.halonoviny.cz/articles/view/43845948

skola2 1596 X

KH KV KSČM

 

Doporučujeme

halo noviny logo

Reklama

logo komise mladeze

Go to top