K jednorázovému příspěvku důchodcům

sazenice penizeKSČM mohla podporovat některé dosavadní kroky současné vlády, kterými měl být kompenzován pokles reálné hodnoty penzí z doby vlády P. Nečase a M. Kalouska. Důslednější valorizaci penzí však nyní začalo blokovat především hnutí ANO, a to přesto, že ekonomika přechází k vyšším tempům růstu. Původní návrh na rok 2016 valorizace o 200,- Kč měsíčně znamenal alespoň částečnou kompenzaci ztráty od roku 2010. Ministr financí Andrej Babiš ale oznámil, že na to v příštím roce nepřistoupí, chce pokračovat v asociální politice. 

Výsledek jednání vládní koalice byl, že jako náhradu přiměřenější valorizace vyplatí koncem letošního roku všem důchodcům jednorázový paušální vánoční příspěvek 600 korun. Jde o zastírání pravdy o skutečné sociální politice a populistický krok, který je výsměchem důchodcům. Podle současného zákona, který je pozůstatkem pravicových experimentů, tak vzrostou penze v příštím roce průměrně přibližně pouze o 100 korun. Při výpočtu dalších valorizací nebude samozřejmě tento příspěvek zohledňován. 

Křivda tak nebude napravena a ztráta na kupní síle důchodů zůstane trvalá. Lze hovořit o triku vládní koalice, kterým chtějí umlčet seniory. S takovým nedostatečným postupem se nelze spokojit. Dále se zvyšuje propastný rozdíl mezi mzdou a důchodem. KSČM podporuje každé zvýšení prostředků pro důchodce. Vánoční příspěvek ale považuje za naprosto nedostatečné řešení, požaduje plnou kompenzaci předchozí ztráty a nadále bude prosazovat změnu valorizačního schématu.

Výkonný výbor ÚV KSČM
Zdroj: Mediální úsek ÚV KSČM

Odkaz: https://www.kscm.cz/politika-kscm/stanoviska-kscm/98798/stanovisko-vv-uv-kscm-k-jednorazovemu-prispevku-duchodcum 

skola2 1876 X

KH KV KSČM

 

Doporučujeme

halo noviny logo

Reklama

logo komise mladeze

Go to top