KSČM odmítá cizí vojenské základny

278212237 2434252633384131 6949097407630296598 nKSČM co nejrozhodněji odsuzuje skandální výroky členů pravicové vlády Petra Fialy o možném umístění cizích vojenských základen na našem území. Ministryně Jana Černochová otevřeně avizovala jednání o zřízení americké vojenské základny, které chce zahájit při své plánované návštěvě USA. Ministr Marian Jurečka pak dokonce prohlásil, že „střední a středovýchodní část republiky by si něco takového zasloužila, řekněme Přerov, Mošnov, to jsou lokality, které by si něco takového zasloužily.“ Snahy o prosazení cizí vojenské přítomnosti na území České republiky vyvolaly okamžitou negativní odezvu nejen od KSČM, ale i od dalších mírových a protiválečných sil.

Celá situace připomíná dřívější pokusy pravicových vlád umístit přes odpor našich občanů vojenskou základnu USA v Brdech. To se i díky všeobecné mobilizaci občanů nepodařilo. Dnes se stejné strany snaží tento nápad znovu oprášit a „zdokonalit“. K tomu využívají současné mezinárodně politické situace a ozbrojeného konfliktu na Ukrajině. Pokouší se nás tak jen ještě více zatáhnout do potenciálních válečných konfliktů. Zároveň ohrožují suverenitu České republiky. Stačí se podívat na Slovensko, ale i do jiných zemí. Například slovenský generální prokurátor prohlásil: "že tzv. obranná dohoda mezi USA a Slovenskem, která byla i přes nesouhlas většiny slovenských občanů ratifikována, je „jednostranná, asymetrická a výrazně zvýhodňuje americkou stranu.“ Vyjádřil rovněž obavy z toho, že by na Slovensku umožnila rozmístit jaderné, chemické a biologické zbraně, a tím pádem ze Slovenska udělala terč.

Komunisté zásadně nesouhlasí s jakoukoliv cizí vojenskou přítomností na území České republiky. Stejně jako v minulosti jsme společně s dalšími mírovými a protiválečnými silami odhodláni udělat vše proto, aby v naší republice nebyla žádná vojenská základna USA. Rozhodně protestujeme proti snahám vybudovat a provozovat vojenskou základnu USA na území České republiky, ať je to v Mošnově, Přerově či kdekoliv jinde. Takový krok by znamenal přímé ohrožení občanů České republiky a nebezpečí ještě intenzivnějšího zatažení naší země do dalších kol zbrojení, například i na úkor řešení současného drastického zdražování a s ním spojeného nárůstu chudoby stále větší části obyvatel.  

Vyzýváme všechny politické strany, hnutí, spolky i jednotlivce, kteří nesouhlasí s umístěním vojenské základny USA či jiné formy přítomností cizích vojsk, aby se přidali k naší výzvě a chystaným akcím. KSČM již v tuto chvíli iniciovala petici proti přítomnosti cizích vojsk na území České republiky, ke které je možné se připojit. Jen naše jednota a jednoznačné vyjádření občanského postoje mohou odradit současnou vládu od tohoto kroku, který by znamenal zásadní ránu nejen pro suverenitu naší země.

Vedení KSČM

Zde si, prosím, stáhněte a vytiskněte petici proti umístění vojenských základen na území ČR a dejte ji podepsat každému, komu tato nehoráznost chystaná vládou není lhostejná:https://www.kscm.cz/sites/default/files/petice_proti_pritomnosti_cizich_vojsk_na_uzemi_ceske_republiky.pdf?fbclid=IwAR3kFOQmBLf2uYLBNBsVgZCJ4_bW02HlMszfAwP7Pm8hMvoqzCQUjs-sl3E
skola2 157 X

KH KV KSČM

 

Doporučujeme

halo noviny logo

Reklama

logo komise mladeze

Go to top