Nevzdávejme boj

zizkova 16 wNedávno se mi do ruky dostal projev Václava Havla roku 1989, který začíná slovy »Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností, není to pravda, ničeho se nebojte«. Dále tam mluvil o tom, že bude prezidentem na jedno období, že není nepřítel socialismu, že není ve službách imperialismu, že se nebude zdražovat, že je to panika, kterou šíří někteří lidé. Na závěr říká: »Již nikdy do žádného paktu nepůjdeme. Podle mého mínění nesmí náš stát šetřit na investicích do školství a kultury… Také náš mnohokrát deklarovaný úmysl provést reformu tak, aby nevedla k velkým otřesům, velké inflaci, nebo dokonce ke ztrátě základních sociálních jistot, musí naši ekonomové přijmout prostě jako úkol, který jim byl zadán. Zde neplatí žádné nejde to.«

Je zajímavé, jak všechny jevy, o kterých se zmiňoval, rychle nastaly. Dnešní vývoj společnosti se nám příliš nelíbí. Bují terorismus, malomyslnost, beznaděj, velké sociální rozdíly, nerovnost mezi občany. Lidé jsou ovládáni strachem. Což mnohým vyhovuje. Můžou se prosazovat zákony a opatření, rádoby na boj s terorismem, ale umožňující sledovat a špehovat všechny. Podle historických zkušeností se vždy dobré úmysly zvrhly a mnohokrát byly zneužity. Současný kapitalismus není schopen zajistit většině lidí šťastný život. Jeho jediným cílem je zisk, zisk a opět zisk. Za tím jde přes mrtvoly, ať to jsou oběti v Sýrii, Iráku, Afghánistánu, na Ukrajině či při atentátech v Istanbulu, Paříži či jinde. I obrovská migrace je velký byznys. Neustále se mluví o tom, jak zastavit příval běženců, ale kde jsou konkrétní opatření? Zatím jsem nikde nezaznamenala, že by nějaká vláda vítězoslavně oznámila, že zlikvidovala gang pašeráků lidí, že by zasáhla proti organizátorům.

Neschopnost řešit valnou část ožehavých problémů současným vedením EU a národních států vede lidi k upínání pozornosti k novým, takzvaným nepolitikům. K moci se derou nejbohatší lidé, kteří si myslí, že když jsou dobří v byznysu, budou i dobří vládci. Ano, vždy se kloubila moc a peníze. Slibují, jak to budou dělat jinak. Máme zkušenost, že skutečnost je potom jiná. Je tu nebezpečí, že tito oligarchové zvyklí rozhodovat sami o své vůli budou tak postupovat i v politice a demokracie se stane pro ně zbytečnou.

Lidé se domohli změn, vždy když se spojili do velkého davu a vyšli do ulic. Zatím nám chybí téma, které by spojovalo a sjednocovalo v odporu k vládnoucím strukturám. Naším úkolem je připravit půdu pro lepší společnost, připomenout občanům, že to jde i jinak, podporovat takový vývoj, který by měl být pro většinu lidí příznivější. Nevzdávejme boj za lepší život. Je to běh na dlouhou trať s mnoha překážkami a odbočkami.

Věra ŽIŽKOVÁ

Haló noviny, 5. 1. 2017

skola2 1748 X

KH KV KSČM

 

Doporučujeme

halo noviny logo

Reklama

logo komise mladeze

Go to top