Pařížské události a souvislosti

zizkova veraVětšinu z nás asi značně vyděsily zprávy z francouzské metropole. Napětí, které ve společnosti roste s problémy kolem uprchlíků, je ještě eskalováno nedávnými událostmi. Odsuzuji násilné řešení problémů. Hluboce lituji zmařených životů nevinných lidí při útocích v Paříži. Vinu za celou situaci kladu nejen útočníkům, ale především představitelům EU. Ukazuje to na neschopnost evropských politiků problémy správně analyzovat a najít odpovídající řešení.

Kladu si řadu otázek. Evropská společnost si zakládá na demokracii, ale výklad tohoto pojmu je asi vnímán v různých politických kruzích různě. Je demokracie, že někdo může bez dokladů a zcela bez respektování našich i unijních zákonů a ustanovení přicházet do Evropy?

Je demokracie zničit státní uspořádání v řadě států, jako je např. Libye, Sýrie, Irák, a potom žádat po Evropanech, aby pomohli milionům lidí prchajících z území, která ovládají místní oligarchové, vojenská seskupení či ze zahraničí řízené skupiny?

Řada občanů má obavy i o budoucnost naší země. K čemu povede neschopnost vlád řešit nastalé problémy? Vláda by měla chránit zájmy občanů své země a spravovat ji tak, aby se všem dařilo co nejlépe. Nepovede nespokojenost k rozvratu celé společnosti? A kdo na to nejvíce doplatí? Budou to ti neobyčejnější lidé, kteří přijdou o poslední sociální jistoty, které nám ještě zbyly.

Heslem kapitalismu je, že každý se má starat sám o sebe. Ale nyní nám tito představitelé vnucují názor, že se musíme postarat i miliony lidí, kterým v zájmu větších zisků a ještě větší kumulace kapitálů zničili nejen domovy, ale i rozvrátili celý státní systém. Za ještě větší bohatství naftových magnátů a zbrojařů máme zaplatit ztrátou pocitu bezpečí a rozpoutanými vášněmi, nenávistí a strachem z rozvratu celé společnosti.

Byla bych ráda, aby se společnost uklidnila a my co nejefektivněji pomohli všem těm, kteří pomoc potřebují, a jasně se vymezili vůči těm, kteří jen těží z nastalé situace.

Věra ŽIŽKOVÁ, předsedkyně Královéhradeckého krajského výboru KSČM

In: Haló noviny, 19. 11. 2015

skola2 1801 X

KH KV KSČM

 

Doporučujeme

halo noviny logo

Reklama

logo komise mladeze

Go to top