Poslanci budou prověřovat kauzu Opencard

zdenek-ondracekPoslanecká sněmovna zřídila parlamentní vyšetřovací komisi pro kauzu Opencard. Politické strany a hnutí nominovaly své kandidáty, které jako celek zvolila sněmovna. Komise bude mít devět členů a předsedat jí bude Bronislav Schwarz z hnutí ANO 2011. Cílem vyšetřovací komise je prověrka fungování protikorupční policie a státního zastupitelství, které na kauze pracovaly.

 

 

 

I přes odpor, zejména poslankyně Jany Černochové z ODS, která namítala, že jsem ve střetu zájmů a v komisi by neměli být žádní bývalí policisté, jsem byl do uvedené komise zvolen i já.

Ano, v kauze Opencard jsem v počátku figuroval jako vyšetřovatel. Opakovaně jsem zahajoval úkony trestního řízení a se souhlasem státní zástupkyně jsem nařídil a provedl prohlídku nebytových prostor – odboru analytiky Magistrátu hlavního města Prahy. Po několika měsících jsem však přestal být hlavním vyšetřovatelem a vyšetřování se odvrátilo jiným směrem. Známým výsledkem bylo obvinění řadových pracovníků magistrátu, přičemž hlavní podstata oznámení zřejmě zůstala upozaděna a bez vyšetření. Z osob původně podezřelých, mezi kterými byl i bývalý primátor Pavel Bém, se stali svědci a z řadových pracovníků magistrátu obvinění.


Kauza Opencard hýbe politickou scénou již od konce roku 2009, kdy bylo podáno trestní oznámení, a jak se zdá, v zájmu médií ještě nějaký čas bude. Pražský magistrát z dob vedení Pavla Béma a jeho ODS však skrývá podobných kauz hned několik, jen nejsou tak mediálně známé a orgány činné v trestním řízení jim nikdy nevěnovaly zásadní pozornost. Připomeňme třeba projekt Bezdrátová Praha, kde se utopilo cca 300 mil. Kč nebo Praha olympijská, která daňového poplatníka stála více než 100 mil. Kč. A našly by se i další kauzy.


Přestože ve sněmovně obecně panují ke zřizovaným vyšetřovacím komisím spíše skeptické názory, protože žádná předchozí vyšetřovací komise vlastně nikdy nic nevyšetřila, je třeba věřit, že po předčasných volbách, kdy se do Poslanecké sněmovny dostalo 118 nových poslanců, může dojít ke změně. I přes odpor některých poslanců budou vyšetřovat lidé, kteří s tím mají nějaké zkušenosti a nejsou zatíženi politickou minulostí žádné z politických stran, které v Praze vládly. Smyslem vyšetřování není hledat případné viníky, ale posoudit, zda policie a státní zastupitelství konaly v celé šíři oznámení a zda k tomu využily všech oprávnění, která jim dává trestní řád. Pokud ne, pokusit se objasnit, proč tomu tak nebylo a zda to byl problém jednotlivců, či jde o systémové ovlivňování policie a justice.


Kauza Opencard a její vyšetřování parlamentní vyšetřovací komisí tak může přinést zajímavé informace o stavu policie a státního zastupitelství v letech 2010 a následujících, kdy Praha měla být řízena mocenskými politickými skupinami napojenými na tzv. kmotry.


Zdeněk ONDRÁČEK, poslanec (KSČM)

skola2 2043 X

KH KV KSČM

 

Doporučujeme

halo noviny logo

Reklama

logo komise mladeze

Go to top