Skvělý den – Den tlustých kocourů

brit koc wV pátek 4. ledna 2019 byl ve Velké Británii den tlustých kocourů. Přestože název naznačuje, že by se mohlo jednat o recesi a humornou událost, opak je bohužel pravdou. Tento den totiž označuje chvíli, kdy výkonní ředitelé 100 největší firem ve Velké Británii vydělají tolik, co jejich zaměstnanci za celý rok.

Jelikož výkonní ředitelé dostávají 1020 liber za hodinu (3,9 milionu liber za rok) a medián roční mzdy britských zaměstnanců je 29 574 liber, stačilo výkonným ředitelům pouze 29 hodin k tomu, aby si vydělali částku, na kterou dosáhne řadový zaměstnanec až na samém konci roku. Aby té nespravedlnosti nebylo málo, platy výkonných ředitelů se od loňska zvedly o 11 procent. Novinář Owen Jones k tomu ironicky v deníku The Guardian dodává: »(Výkonní ředitelé) si opravdu musí 11 procent zvýšení jejich platů od loňského roku zasloužit, na rozdíl od milionů budižkničemů, jako jsou zdravotní sestry a učitelé, kteří museli vydržet roky stagnujících platů.«
Den tlustých kocourů ukazuje na tragičnost současného kapitalismu, ve kterém se nůžky nerovnosti rozevírají již zcela nekontrolovaně. Zhruba dva týdny po dnu tlustých kocourů jsme mohli číst články, které uveřejňují údaje organizace Oxfam o tom, že 26 nejbohatších lidí má stejný majetek jako 3,8 miliardy nejchudších. Paradoxem přitom je, že počet miliardářů se od ekonomické krize zdvojnásobil a je jich nyní 2208. Těchto 2208 vyvolených si přitom každý den polepší o zhruba 56 miliard korun, zatímco ti nejchudší přicházejí denně o více než 11 miliard korun.
Nespravedlnost dělby bohatství poté vede k tomu, že chudí trpí de facto dvojnásobně. Z jedné strany se jim nedostává přístupu k základním službám (každý den tak dochází k úmrtí zhruba deseti tisíc lidí, jelikož nemají přístup ke zdravotní péči) a k tomu ještě musí platit vyšší daně. Neoliberálové a další příznivci politiky škrtů argumentovali několik desetiletí v tom duchu, že pokud se budou snižovat daně bohatým a korporacím, zbohatne díky tomu celá společnost. To byly, jsou a budou jen bohapusté kecy, které vedou pouze k tomu, že se převede daňové břemeno na chudé, viz vyšší DPH.
Tento článek není o závisti, či dokonce voláním po znárodňování. Je jenom prostým apelem i na pravicové voliče, kteří si musí uvědomit, že bez větších investic do veřejných výdajů a efektivnějšího zdanění velkých firem a bohatých budeme svědky jen dalšího nárůstu hněvu veřejnosti. Neoliberálové a milovníci škrtů tak sice mohou zděšeně přihlížet nárůstu nacionalismu, ale měli by si uvědomit, že ho zavinili oni sami. Nikdo nemůže očekávat, že veřejnost bude přihlížet těmto nespravedlnostem donekonečna.

konecna katerina tvKateřina KONEČNÁ,

europoslankyně a místopředsedkyně ÚV KSČM


ZDROJ: Haló noviny, leden 2019

skola2 1226 X

KH KV KSČM

 

Doporučujeme

halo noviny logo

Reklama

logo komise mladeze

Go to top