Vojtěch Filip: Odmítáme se stydět za to, že nejsme populisté

30 let kscm wZ facebooku KSČM
Dostávám otázky, které jsou někdy pochopitelné a někdy lidsky těžké, ale stejně na ně odpovídám. Proč vedení KSČM zhruba týden dopředu avizovalo, že další prodloužení nouzového stavu spíše nepodpoří a proč komunističtí poslanci nakonec vládní návrh podpořili?
Kritikové tohoto postoje KSČM to vesměs vnímají jako podporu Babišovy vlády. To je ale nesmysl, který po mnoha předešlých a vesměs marných pokusech se pokusím znovu vysvětlit.

Já osobně, jsem v několika článcích v Haló novinách a i na facebooku toto zdůvodňoval vícekrát, zastáncem současného probíhajícího nouzového stavu nejsem. Nemám v úmyslu podporovat netransparentní nákupy, trpět výuku žáků přes počítačové sítě, ani nutit policisty, aby kontrolovali hranice okresů, nebo dokonce teritorium měst a obcí. Ale zároveň...
Vojtěch Filip, ani nikdo jiný jako jednotlivec z vedení strany, nerovná se KSČM ve smyslu rozhodovacích kompetencí.
KSČM, hlavně vzhledem k závažnosti situace, se tentokrát rozhodla, že si ověří stanovisko členské základny. Proto náš Výkonný výbor oslovil jednotlivé kraje a okresy a teprve na základě jejich názorů doporučil poslaneckému klubu prodloužení nouzového stavu podpořit. Těm diskutujícím, kteří právě žhaví klávesnice, aby nám posměšně sdělili, že onen průzkum nemohl jinak dopadnout, poněvadž členové strany jsou většinou v důchodovém věku, bych jen připomněl, že průměrný věk dotazovaných činil 54 let a podpora nouzového stavu byla více než dvoutřetinová.
Ono je třeba pravidelně sestupovat z vyšších pater politiky do přízemí a zjistit, co si myslí ti, kteří poslance a funkcionáře právě do těch vyšších pater vyslali. Na tom nevidím nic špatného. Ba naopak. Kdoví, jak by, měřeno stejným průzkumem, nakonec hlasovaly ty politické subjekty, které jsou standardně zatvrzelými odpůrci nouzového stavu? Tímto hypotetickým dotazem přecházím k druhému důvodu, ten rovněž vyplynul z argumentace většiny našich dotazovaných členů a voličů, kteří říkali...:
"Ano, my rozumíme tomu, proč chcete rozhodovací pravomoce přenést na kraje. Rozumíme tomu, že lokální opatření na základě konkrétní pandemické situace by fungovala efektivněji, než opatření celoplošná, ale my nechceme připustit, aby pak nakonec byla KSČM zodpovědná za to, že kraje se té zodpovědnosti opět leknou, že ji nezvládnou. Podívejte se, jak krajští hejtmani vyváděli v únoru, když nouzový stav právě zásluhou KSČM ve sněmovně neprošel. Nechceme, aby se naši poslanci chovali jako pravicová opozice, která jen populisticky nouzový stav odmítá a pak se její hejtmani třesou strachy, že by měli mít zodpovědnost a houfně atakují premiéra, aby s tím rychle něco udělal. To ať nás radši viní z podpory vlády, než později ze zbytečných úmrtí našich spoluobčanů."
Nevím, jak vy, ale já těmto názorům dotazovaných členů KSČM nemám co vytknout. Ano, v pátek jsme se opět spolupodíleli na trvající a stále méně snesitelné uzávěře společnosti. Pro KSČM je ale zásadní, že toto rozhodnutí nevycházelo z populismu a že v dané situaci bylo maximálně zodpovědné. Jednak proto, že akceptovalo přání našich členů a jednak proto, že kraje by v současném složení řízení pandemie nezvládly.
Jak jsem výše uvedl, KSČM už jednou, v únoru, nouzový stav nepodpořila, a jak to dopadlo, víme všichni. Přesněji řečeno, vědí to ti, kteří si zachovali zdravý rozum a tudíž nemají nutkavou potřebu vznášet primitivní připomínky, jako stále dlouhými nic neříkajícími projevy, zdržující politici z řad ODS, Pirátů, KDU ČSL, TOP 09 a STAN, ke kterým se přidala tentokrát velmi silně SPD.
31. 3. 2021
skola2 346 X

KH KV KSČM

 

Doporučujeme

halo noviny logo

Reklama

logo komise mladeze

Go to top