Zdeněk Ondráček k bezpečnostní situaci

ondracek zd wStát kvůli koronaviru od úterý 10. 3. 2020, od 18.00 zakázal akce nad 100 účastníků a od středy zrušil výuku na všech školách v Česku s výjimkou mateřských škol. Opatření, která platí do odvolání, Bezpečnostní rada státu přijala s ohledem na vývoj šíření nemoci v Evropě a odůvodnila je i tím, že také v ČR se nákaza zřejmě začíná šířit v komunitě.
Zákaz shromažďování více než 100 lidí
Bezpečnostní rada státu po svém ranním zasedání oznámila zákaz konání veřejných i soukromých divadelních, hudebních, filmových a dalších představení, stejně tak sportovních či náboženských akcí s účastí přesahující ve stejný čas 100 lidí. Zákaz se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nevztahuje na schůze, zasedání a podobné akce ústavních orgánů, orgánů veřejné moci či soudů. Stát zatím neuvažuje ani o tom, že by byly zavírány restaurace či nákupní centra.


Od úterý 10. 3. 2020 pak bezpečnostní rada zrušila výuku v základních, středních a vyšších odborných školách. Krátce poté ministerstvo zdravotnictví zákaz rozšířilo i na vysoké školy, a to na základě zákona o vysokých školách. Už v pondělí přerušilo výuku České vysoké učení technické v Praze a omezení zavedly i další vysoké školy.


Místopředseda bezpečnostního výboru Zdeněk Ondráček (KSČM) novinářům řekl, že chce věřit odborníkům na danou oblast a rozhodnutí Bezpečnostní rady státu je po dohodě s odborníky. Vláda by ale podle něj měla již začít přemýšlet o tom, co bude v případě dalšího šíření infekce. »Určitě by bylo dobré také říct, že existují určité klíčové struktury nezbytné pro chod státu a bylo by dobré, kdybychom už teď věděli, jak je budeme chránit,« uvedl. Jde podle něj například o zaměstnance jaderné elektrárny, o vězeňskou službu a další bezpečnostní složky státu, dispečery zdravotních služeb atd. »Byl bych rád, kdyby to vláda nějakým způsobem řešila, protože chod státu musí být zabezpečen, a ani Bezpečnostní rada státu o tom dosud nemluvila,« uvedl Ondráček.
Kráceno.
Zdroj: Haló noviny 11. 3. 2020
skola2 1102 X

KH KV KSČM

 

Doporučujeme

halo noviny logo

Reklama

logo komise mladeze

Go to top