Nedožili se konce války a zůstali bezejmenní

chhr22 zizkova.a HlubucekV Choustníkově Hradišti uspořádala v sobotu 25. června Krajská rada Klubu českého pohraničí Královéhradeckého kraje již podvacáté pietní akt. Jaroslav Štrait a Jaroslav Nehyba zahájili vzpomínkovou akci u hromadného hrobu vězňů z pobočných koncentračních táborů Gross Rosen. Delegace občanských spolků a zástupci KSČM všech okresů kraje položili věnce a květiny k uctění památky těch, kteří se nedožili blížícího se konce druhé světové války.
CHHr Jaroslav Bašta poslanec
K přítomným promluvil krátce významný host, poslanec Jaroslav Bašta, nezávislý za SPD (emeritní ministr a velvyslanec) a uvedl: „... v době, která je tak dramatická a obtížná, jako je ta naše, bychom neměli zapomínat na historii a na poučení, které nám přináší, ...zejména bránit ideologiím, které vedly právě ke 145 obětem, které zde leží.“

A sláva mu! On je pašák!

20220505 080432 0000 Věty nadpisu jsem si vypůjčil z refrénu písně Konšelská, již zpívají Voskovec a Werich ve hře Těžká Barbora. Psal se rok 1938, když V+W spolu s nezapomenutelným autorem hudby J. Ježkem napsali tuto hru, ve které vystupuje Birgermaister, tedy Bürgermeister = starosta, jenž je nejprve zlatým Birgermaisterem, aby byl v dalším označen zámeckým pánem, pak vypečeným naším Birgemaisterem a nakonec tím, že to nemůže být ani člověk náš.
Hned mě v tu chvíli napadla určitá paralela při dnešním oznámení, že Petr Gazdík, ministr školství současné vlády, odstupuje z této funkce, jakož i z funkce místopředsedy STANu k 30. červnu 2022.

Mírový výstup na Velkou Deštnou

destna 22 324První červnová sobota je pro rychnovské komunisty tradičním časem pro zorganizování Mírového výstupu na Velkou Deštnou v Orlických horách.
Táhlem pro účastníky je stále ještě nová rozhledna a nově vybudovaná útulna horské služby s „bufítkem“.
Začíná se v Luisině údolí na křižovatce turistických cest, kde si i letos na třicet účastníků nejprve opeklo výborné špekáčky a děti si zasoutěžily. Účastníky přivítal předseda OV KSČM Rychnov nad Kněžnou Jan Janeček a krajská předsedkyně KSČM Věra Žižková.

Pietní akty v kraji – největší v Odolově

K odolovskéodolov22_vence.jpgmu památníku „Cesta osvobození“ přišlo 8. května kolem osmdesáti zástupců okresních organizací KSČM Královéhradeckého kraje, členů spolků KČP, Památníku Odolov, ČSBS a starostové dvou okolních obcí i další občané, aby uctili památku obětí bojů vedených již na samém konci druhé světové války při osvobozování východních Čech.
K přítomné veřejnosti promluvili starosta Rtyně v Podkrkonoší Zdeněk Špringr, který navštěvuje akci od roku 2007 – vzpomínáme, děkujeme a nezapomeneme na oběti druhé světové války –, a starosta Malých Svatoňovic Vladimír Provazník. Krajská předsedkyně KSČM Věra Žižková, připomněla rozšiřování fašismu po Evropě, zdůraznila nepříznivé dopady konfliktu a boj o zdroje surovin i potravin a to, že se komunisté budou dále zastávat obyčejných lidí a budou stát na straně míru, doufá, že se diplomaté na míru brzy dohodnou. Památce obětí bojů o východní Čechy se poklonilo na šedesátku přítomných účastníků. Akci moderoval Radim Fryčka, zastupitel Úpice. Obdivuhodný byl malý Lukáš - vojáček práče, který statečně a bez pohnutí celou akci ustál.
Strana 1 z 53

KH KV KSČM

 

Reklama

logo komise mladeze

Go to top