Bude tato země konečně i pro seniory?

kscm cislo8To, že v České republice přibývá dříve narozených, je neoddiskutovatelným faktem. Zároveň se také dožíváme vyššího věku. Jenže život strávený ve zdraví se, bohužel, neprodlužuje. A to přesto, že máme zdravotnictví na dobré úrovni. Co tedy zaručí, že se budeme do penze těšit a ne se obávat chudoby, nemoci a třeba i samoty?

Populace seniorů vyžaduje především nejen celostní pohled na nemocného, ale také jinak a lépe nastavit zdravotní a sociální péči s důrazem na tu dlouhodobou a domácí. Po roce 1989 se žádné vládě zatím nepodařilo uspokojivě vyřešit organizaci a financování právě této péče na hranici mezi zdravotním a sociálním systémem. Proto také často právě zde chybí potřebné finanční prostředky.

Velmi důležité pro kvalitu a důstojnost života je věk odchodu do důchodu a výše starobního důchodu. Dnes se často stává, že odchod do důchodu znamená i odchod do chudoby. Dobrou zprávou je, že se podařilo – i díky tlaku KSČM ve Sněmovně – alespoň „zastropovat“ důchodový věk na 65 let. Zároveň stoupá počet příjemců důchodu, a to třeba i z toho důvodu, že díky „kultu mladých“ někteří dříve narození nemohou sehnat odpovídající práci a odcházejí na odpočinek předčasně. Výdaje na vyplácení důchodů tedy stoupají, ale na druhou stranu je třeba říci, že rostou i příjmy z pojistného.

Minulé pravicové vlády usilovně pracovaly na tom, aby situace seniorů nezlepšovala. Právě naopak. Současná dosluhující vládní koalice, přes počáteční nechuť ANO a KDU-ČSL, přidala na důchodech opakovanou valorizací i mimořádným příspěvkem navrženým poslancem M. Opálkou za KSČM 1200 Kč, aby alespoň částečně napravila programovou devastaci řízenou ODS a TOP 09. K plnohodnotnému a k aktivnímu životu seniorů to ale stále nestačí.

KSČM má jasno. Ve svém programu navrhuje pravidelnou a důstojnou valorizaci důchodů podle skutečných životních potřeb s přihlédnutím k problematice starodůchodců. Dále chceme zrušit stropy na odvody na sociální zabezpečení u vysokopříjmových skupin a požadujeme i zvýšení základní výměry důchodu na úroveň životního minima. Jsme přesvědčeni o tom, že život po pětašedesátce nesmí být živoření.

Soňa MARKOVÁ, dvojka krajské kandidátky KSČM

skola2 3055 X

KH KV KSČM

 

Reklama

logo komise mladeze

Go to top