×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 448

Cílem kapitalismu je chudoba

chudobaV jednom ranním vysílání našeho veřejně právního rozhlasu se mluvilo o Řecku, jak je nyní velmi běžné. Při poletování mezi kuchyní koupelnou a jinými částmi bytu při běžném ranním shonu jsem zaslechla i zajímavou citaci. Ptali se snad nějakého řeckého podnikatele, jak on by řešil současnou krizovou situaci v Řecku. Odpověděl: „Snížil bych mzdy na polovinu."


Ano, tady se nepokrytě přiznalo, o co ve skutečnosti jde. Dostat evropské pracující na úroveň bídy, ve které žijí lidé v Asii. Tam musí pracovat za velmi nízké mzdy bez sociálního a zdravotního zabezpečení.
Je otázka, když většina občanů bude bez finančních prostředků, kdo bude kupovat zboží, které se vyrábí ve velkých sériích. Vždyť výroba vznikla, aby uspokojila potřeby lidí.
Nepodřezává si kapitalismus větev sám pod sebou, když snižováním mezd omezuje spotřebu a přitom jeho nejdůležitějším ukazatelem úspěchu je neustálé zvyšování výroby? Tento nekonečný růst není možný a tak se vytváří prostor, o kterém nevíme, čím se zaplní. Vypadá to, že se celý systém zhroutí do chaosu nebo diktatur.
Byli bychom rádi, aby si občané uvědomili, kam současný vývoj vede, že podle pravidel kapitalismu by vyvrcholením krize měl být válečný konflikt. Toho se asi většina nás velmi děsí. Co dokáží dnešní zbraně, vidíme na konfliktech v arabském světě i jinde.
Je třeba lidem ukázat kdo za vším stojí a že nemůžeme jen stát a pasivně přihlížet a říkat:"Já s tím stejně nic neudělám„. Máme poučení z minulosti o nástupu fašismu v Německu a v podobné situaci jsme i my nyní. Dokážeme se poučit a ubráníme se teroru globálního kapitalismu? Mohly by nám velmi pomoci moderní technologie, které umožňují rychlé propojení mezi lidmi a hlavně je používá mnoho mladých lidí. Musíme ukázat, že jedině masové vyjádření nespokojenosti a soudružnost všech lidí práce je nejlepší obranou proti zvůli bohatých.

Věra Žižková, Kostelec n.Orl.

skola2 2037 X

KH KV KSČM

 

Reklama

logo komise mladeze

Go to top