×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 465

Danajský dar jménem Dobrošov

dobrosov pevnostPevnost Dobrošov je jediná národní kulturní památka v majetku Královéhradeckého kraje. Získali jsme ji od Armády ČR v loňském roce a je to památka, která nám dělá velké starosti. Byl to tak trošku danajský dar – a hlavně dar na poslední chvíli. Takže jsme se snažili získat peníze z Integrovaného regionálního operačního programu na její rekonstrukci a vybudování návštěvnického centra. Výzva byla vypsána v listopadu 2015 a podávání žádostí o dotaci bylo stanoveno do konce března a my jsme měli velmi málo času.

Museli jsme dodržet podmínky zákona o veřejných zakázkách. To znamená, vypsat soutěž na zpracovatele projektové dokumentace a zpracovat ji v souladu se zákonem v příslušných termínech, které celý proces jen prodlužují. Podařilo se zvládnout všechny projektové práce potřebné pro podání žádosti o vydání stavebního povolení. Problém zpracování dokumentace byl mimo jiné i v tom, že se jedná o stavbu velmi atypickou.

Dne 30. března jsme podali žádost do IROPu a teď očekáváme zprávu, jak jsme dopadli, jak bude naše žádost vyhodnocena. Žádostí z celé republiky je totiž velký převis, takže doufám, že projekt je dobrý a že peníze dostaneme. Předpokládáme, že by na rekonstrukci pevnosti mělo být vynaloženo zhruba kolem 90 milionů korun, což je skutečně hodně. Tato pevnost si to však zasluhuje. Koneckonců Dobrošov je v zemi jediný, má dobré jméno a my ho chceme pozvednout ještě na vyšší úroveň. Je v tom velký kus naší historie a o svojí historii a její hmotné památky je potřeba neustále pečovat.

S pevností jsme získali i kolonii netopýrů, která  se zde usídlila, což byl velký problém. Museli jsme jednat s ochránci přírody. Mezi nimi byla nezřídka přesila jejich názorů nad lidmi, zabývajícími se projektovým záměrem na opravu pevnosti. Ale nakonec jsme se  dohodli.

Museli jsme pochopitelně udělat v projektu řadu technických opatření i některá opatření organizační, aby kolonie netopýrů na Dobrošově nebyla žádným způsobem omezena, a přitom jsme mohli pevnost rekonstruovat a udělat ji atraktivnější pro návštěvníky.

Otakar RUML (KSČM), vicehejtman Královéhradeckého kraje

IN: Haló noviny 11. 5. 2016

skola2 1837 X

KH KV KSČM

 

Reklama

logo komise mladeze

Go to top