Důstojná a programem bohatá pietní akce v Odolově

odolov17 1 wZa pěkného jarního počasí se 6. května uskutečnil pietní akt u památníku v Odolově. Památník stojí na místě, kudy dne 9. května1945 přijela na Trutnovsko slavná Rudá armáda. Při své osvobozovací cestě pokračovala až do Dvora Králové nad Labem.

odolov17 2 wMezi hosty byli 1. místopředseda ÚV KSČM Petr Šimůnek, poslankyně Soňa Marková a poslanec Zdeněk Ondráček, předsedkyně Královéhradeckého KV KSČM Věra Žižková, starosta města Rtyně v Podkrkonoší Zdeněk Springr a starosta obce Malé Svatoňovice Vladimír Provazník. Akci moderoval místostarosta Úpice Radim Fryčka.

Českou a ruskou hymnu při zahájení zazpívaly Gabriela Němcová a Oksana Jevsinovová, následovalo pokládání věnců a květin k památníku. Hlavní projev přednesl poslanec PČR a člen VV ÚV KSČM Zdeněk Ondráček, ostatní hosté vystoupili s krátkými zdravicemi. U památníku stála čestná stráž v historických sovětských uniformách, kterou každoročně zajišťují František Hlavica a David Beneš, členové Klubu vojenské historie z Odolova. V závěru setkání byla vypálena čestná salva z dobových zbraní.

Pietního aktu se pravidelně zúčastňují občané okresu Trutnov, též zástupci z okresů Jičín, Rychnov nad Kněžnou, Semily a Náchod. Více než 200 občanů si závěrem poslechlo pěkné kulturní vystoupení Oksany a jejího otce Sergeje Jevsinova, kteří zazpívali mimo jiné „Kaťušu“ „Podmoskevské večery“ a další sovětské písně.
Tento památník je v bývalém Východočeském kraji jediný větší a udržovaný, u nějž si připomínáme osvobození našeho kraje v roce 1945 Rudou armádou.


Jaroslav Ondráček, ml.,
předseda OV KSČM Trutnov
FOTO – Petr Hojnic

odolov17 3 w

Odolov17 5 wodolov17 4 wOdolov17 pamatnik w

 

 

 

 

 

POZNÁMKA: Rudá armáda, plným názvem Dělnicko-rolnická rudá armáda, vznikla v roce 1918, po válce byla přejmenovaná na Sovětskou armádu.

skola2 1848 X

KH KV KSČM

 

Reklama

logo komise mladeze

Go to top