Důstojné uctění památky zavražděných vězňů při pochodu smrti

chhr20 hrob celek wNa pietním shromáždění u hromadného hrobu v Choustníkově Hradišti uctila veřejnost památku ukončení životů 179 vězňů pochodu hladu a smrti z koncentračního tábora Gross Rossen, ležícím v polském pohraničí. V únoru roku 1945, před blížícím se koncem války, ukončili v okolních lesích nemilosrdní členové stráže SS, místní četníci a členové NSDAP životy převážně mladších, již vyčerpaných, vězňů ruské, polské, slovenské, maďarské, běloruské, ukrajinské, židovské, české i německé národnosti.


Piety se účastnili a květiny položili významní hosté, především konzulka Slovenské republiky Zuzana Warderodou, třetí tajemník velvyslanectví Ruské federace Jevgenij Golikov, senátor Jaroslav Doubrava, starosta Dvora Králové Jan Jarolím, Helena Vrzalová za ÚV KSČM, Věra Žižková za Kh KV KSČM a další delegace komunistů z Trutnovska, Rychnovska, Jičínska, Náchodska i Hradecka, květiny položily delegace KČP i vedení ČSBS.
Jaroslav Štrait přivítal hosty a zmínil v úvodu i to, že „stačilo pouhých 75 let od porážky fašismu a dozvídáme se zcela nové historické
skutečnosti typu, že ,stateční vlasovci měli podíl na osvobození Prahy‘, že ,Sovětský svaz rozpoutal druhou světovou válku...‘.“
Starosta obce Choustníkova Hradiště Jan Vogl připomněl, že „po Evropě se nacházelo na 4200 koncentračních táborů“ a „nástup fašismu přinesl nezměrné zločiny na lidskosti.“ O slovo požádali další hosté.

Bývalý poslanec a emeritní velvyslanec v RF Jaroslav Bašta odsoudil zrůdnost rasistické ideologie, kdy „Němci uvěřili, že jsou panskou árijskou rasou, která je určena panovat nad slovanskými podlidmi,“ proto jejich příznivcům nepřipadalo divné vězně zabíjet, „nemluví se o tom, co se odehrálo mezi 30. lednem 1933 a 9. květnem 1945..., pamětníci událostí i pachatelé již zemřeli a o to více se zmiňují zločiny po skončení války,“ připomněl Bašta. „Starý rasismus je zpět v novém hávu. Tentokrát se maskuje jako antirasistické hnutí..., na černých životech záleží... a princip kolektivní viny se vrátil a nikomu to nevadí,“ komentoval současné události v zámoří.

Předseda ČSBS Jaroslav Vodička hovořil o tom, že „Himler nařídil, aby nikdo z koncentračních táborů nezůstal naživu...“ Pozval přítomné do Vojenského historického muzea Miroslava Frosta v Josefově, před kterým chtějí vybudovat pomníčky za koncentrační tábory, kde zahynuli Češi, a vypálené obce. „Dovolte mi, abych vám poděkoval za přítomnost zde, o to více mne mrzí, že si sem nikdo z kraje nenašel cestu...,“ upozornil poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) na nepřítomnost představitelů Královéhradeckého kraje. Milena Městecká, autorka literatury faktu, hovořila o exhumaci obětí po válce, o tom, že je sem do hromadného hrobu přenesli z okolí. Upřesnila, že v hromadném hrobě v Choustníkově Hradišti leží 145 vězňů a v nedalekých Hajnicích dalších 34. Snaží se organizovat vzpomínkové pochody, které kopírují trasy těchto pochodů hladu a smrti, přesně v době a ročním období, kdy vězni pochodovali. Pozvala na pochod v únorových dnech 2021. Přiblížila dále kruté podmínky pochodu. „Největší hromadný hrob je v Tachově, leží tam ostatky 600 spálených těl vězňů z Buchenvaldu... a u mohyly leží dalších 223 obětí z okolí,“ uvedla Městecká. Mnozí mrtví jsou dosud bezejmenní, takže jejich rodiny o nich nevědí.

Na závěr piety Jaroslav Štrait, emeritní poslanec, zdůraznil motto: „Takový osud připravili lidé lidem“. Poděkoval přítomným a organizátorům a zakončil přáním: „Naši kulturní Českou kotlinu, potažmo dnes Českou republiku spolu s Moravou, utvářelo do dnešních dnů na 55 generací lidského rodu. Je to velký závazek předat zemi dětem a vnukům. Památka mrtvých vězňů je vážná připomínka, že musíme ji zachovat takovou, jaká nám byla půjčena.“

Shromáždění se konalo u příležitosti 75. výročí masakru a pod záštitou prezidenta Miloše Zemana, čehož si pořadatelé velmi vážili. I v nepříznivém deštivém počasí se sešlo na osmdesát účastníků. Čestnou stráž zajistili členové Klubu vojenské historie, kladení věnců a kytic doprovázel smuteční pochod, který v nepříznivém počasí zahrála dechová hudba Policie ČR. Společnými pořadateli byl především Klub českého pohraničí Královéhradeckého kraje, vedený Jaroslavem Nehybou a moderátorem akce Jaroslavem Štraitem, obec Choustníkovo Hradiště, členové ČSBS Královéhradeckého kraje a pořadatelé z KČP Úpicka.

(vha)

chhr20 basta ondracek doubrava wK velkému společnému hrobu ubitých vězňů při pochodu z koncentračního tábora položil věnec emeritní velvyslanec v RF Jaroslav Bašta, poslanec Zdeněk Ondráček a senátor Jaroslav Doubrava.


Květiny položila Helena Vrzalová, předsedkyně URoK ÚV KSČM, v doprovodu Jaroslava Ondráčka staršího.chhr20 vrzalova ww
Za KV KSČM Královéhradeckého kraje položila věnec Věra Žižková, předsedkyně.
chhr20 zizkova w
chhr20 ovna w
chhr20 ovtu wKvětiny položili komunisté z Náchodska a Trutnovska.
skola2 365 X

KH KV KSČM

 

Reklama

logo komise mladeze

Go to top