×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 466

Hysterie kolem Královéhradecké lékárny

lenka fialova 2Královéhradecká lékárna a. s. (KHL) vznikla dnem zápisu do obchodního rejstříku dne 9. 1. 2008. Zakladatelé a současně majitelé v té době byli tři Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje a.s. (ZH KHK), dceřiná společnost Servis ZH KHK a.s. a Ing. Jaroslav Nádvorník. ZH KHK a.s. vložil do lékárny 500 tisíc, Servis 800 tisíc a Nádvorník 700 tisíc Kč.

ZH KHK zastupovali pánové Ing. Rostislav Všetečka (náměstek hejtmana, ODS) a MUDr. Jan Michálek (ODS), Servisní společnost Ing. Josef Prokeš. Společnost KHL vznikla jako zdravotnické zařízení řízené Královéhradeckým krajem prostřednictvím Zdravotnického holdingu.

Při zahájení své činnosti v roce 2008 převzala provoz 2 lékáren v náchodské nemocnici. Cílem vzniku bylo zásobování lůžkových oddělení nemocnic s kvalitním servisem a s minimálními náklady na léky a zdravotnický materiál a zajišťování provozu veřejných částí lékáren. V roce 2009 vlastní KHL 4 nemocniční lékárny (2 v Náchodě, 1 v Broumově, 1 v Trutnově). V roce 2011 přibyla lékárna v Rychnově, v roce 2013 ve Dvoře Králové. Po celou dobu fungování KHL dodnes se v dozorčí radě střídali jako členové političtí představitelé Královéhradeckého kraje jako například: MUDr. Švábl, MUDr. Dryml, PharmDr. Třešňáková, MUDr. Veselý, Ing. Ruml nebo Ing. Derner – dnešní velký kritik fungování a rozvoje KHL.Dnes jsou vlastníky pouze ZH KHK a.s. a Nádvorník v poměru 65% : 35%, který po celou dobu KHL vedl z pozice nejvyššího představitele společnosti. Za dobu jeho působení se společnost zdravě vyvíjela, takže si v loňském roce mohla dovolit vyplatit vysoké dividendy, které byly poměrově převedeny na krajské nemocnice. Pochopitelně si svojí část vybral i pan spolumajitel. V současné době má Lékárna po kraji zhruba 10 veřejných poboček, zaměstnává více než 80 osob a zvažuje se, že otevře další své pobočky v obcích, kde je lékárenská péče v současnosti nedostupná a kam se žádný velký řetězec nehrne. Je potřeba zmínit, že např. v roce 2014 KHL vybudovala a své náklady v náchodské nemocnici přípravnu cytostatik dle platné vyhlášky č. 84/2008 nebo spolufinancovala opravy budov v majetku kraje. Je také letitým generálním partnerem ankety „NEJ SESTŘIČKA“, která je pod záštitou poslankyně Soni Markové (KSČM). Díky dobrému vedení si může Lékárna dovolit být sponzorem vzdělávacích akcí Náchodských mezioborových dnů či Broumovského internistického dne.

Hysterie kolem Lékárny, která vznikla loni kvůli snaze otevřít v Hořicích pobočku a kritika spoluvlastnického podílu soukromé osoby, která najednou vadí pravicově smýšlejícím politikům je z mého pohledu naprosto zbytečná. V Hořicích si údajně další lékárnu otevřel jiný subjekt a ten již poslankyni a zastupitelce kraje Martině Berdychové (ANO) či zastupiteli Vladimíru Dernerovi (KDÚ-ČSL), kteří boj proti „nekalé konkurenci KHL“ ostatním lékárnám uchopili jako své téma před volbami, asi tolik nevadí. Škoda, že někteří politici nepoužívají stejný metr pro všechny, že?

Co k Lékárně na závěr dodat? Kéž by takto produktivně, expanzivně a s vizí pracoval Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje a.s.

Lenka FIALOVÁ, zastupitelka Královéhradeckého kraje, kandidátka do krajských voleb za KSČM

skola2 1737 X

KH KV KSČM

 

Reklama

logo komise mladeze

Go to top