Tentokrát spíše konstruktivně a rozumně

kr urad panor vanz w

Kdyby se měla důležitost projednávaného problému Zastupitelstvem Královéhradeckého kraje posuzovat podle délky diskuse a ohlasů v tisku, pak byla otázka "vyvěsit, či nevyvěsit tibetskou vlajku?" klíčovým bodem třetího jednání krajského zastupitelstva. Po čtrnácti diskusních příspěvcích rozhodla většina 24 zastupitelů, že vlajka pro Tibet zavlaje na oficiálním stožáru krajského úřadu. Asi není nutné dodávat, že nejen komunisté byli proti.

Zdeněk Ondráček (KSČM) poznamenal, že bude zajímavé, jaký postoj zaujmou naší bývalí koaliční partneři z ČSSD. Dva z nich vyvěšení vlajky podpořili. Zastupitelstvo se však vedle až trapných gest věnovalo především vlastní práci. Celkem 61 bodů jednání obsahovalo pro život kraje důležitá rozhodnutí. Mezi nimi šlo především o schválení rozsahu dopravní obslužnosti kraje na rok 2017. Dobrou zprávou je, že rozsah obslužnosti se díky dosud platným smlouvám nemění. Vlaky a autobusy budou tento rok jezdit stejně často, jako vloni. Přebytek hospodaření v oblasti zdravotnictví, zhruba pět milionů, bude zapojen do rozpočtu nemocnic v letošním roce. Zastupitelé dále pověřili obecně prospěšné společnosti "výkonem služeb v rámci závazku veřejné služby". Pod tímto krkolomným označením se skrývá finanční podpora Klicperovu divadlu (2,7 milionu), Filharmonii Hradec Králové (obdobná částka) a divadlu Drak (1,35 milionu korun). Samozřejmě zazněl dotaz, jak tyto instituce podporuje jejich zřizovatel, město Hradec Králové. Ve skutečnosti vytváří podpora kraje těmto společnostem zhruba 5 % jejich financování a hlavní tíže leží na zřizovateli. Zastupitelé také schválili podporu regionálních knihoven.
Zastupitelé dále schválili jednomyslně úhradu vyrovnávacích plateb nejen ve sféře sociálních služeb, ale třeba i v budování cyklostezek a provozu zoologické zahrady. K menšímu zádrhelu došlo při schválení dotačního titulu Podpora zemědělství a regionálních potravin. Otakar Ruml (KSČM) jako předseda příslušného výboru upozornil, že nově nastavená pravidla dotačního titulu neumožňují uskutečnit letos krajské dožínky. Jednak vymezené rozmezí dotace od 20 do 500 tisíc korun neumožňuje jejich konání, protože náklady na uspřádání se pohybují kolem 1,3 milionu korun. Další překážkou je pak požadavek 20% spoluúčasti žadatele o dotaci. Navrhl tedy doplnit usnesení k tomuto bodu o úkol pro radního Karla Klímu (KDU-ČSL), zajistit pořádání krajských dožínek. Tento návrh získal podporu 39 zastupitelů, nikdo nebyl proti, zdržel se jen Josef Dvořák (ČSSD) a Dana Kracíková (STaN). Takže dožínky, jako nejvýznamnější akce kraje, i letos budou.
Na návrh klubu KSČM byla jednomyslně zvolena členkou Zdravotního výboru krajského zastupitelstva Lenka Fialová (KSČM) a ve Výboru pro kulturu a památkovou péči ji vystřídal Josef Lukášek (KSČM).
Zastupitelé přijali s rozpaky zřízení komise rady pro otevřenost a naopak pětadvaceti hlasy podpořili rozšíření Kontrolního výboru zastupitelstva na 13 členů tak, aby v něm měl každý politický subjekt své zastoupení.

Taťána LANKAŠOVÁ

skola2 1603 X

KH KV KSČM

 

Reklama

logo komise mladeze

Go to top