KSČM naplnila princip poctivé správy krajů

kh16 filip wSetkání občanů pod Kunětickou horou, již šestadvacáté, se opět vydařilo. Do krásného přírodního areálu pod státním hradem poblíž Pardubic zavítalo v sobotu za příjemného slunného počasí na dva tisíce účastníků.

Potěšili se s přáteli a vzájemně se povzbudili do další práce, což je nejcennější deviza této akce. Komunisté Královéhradeckého a Pardubického kraje představili své kandidáty do podzimních voleb. Letošní »Kuňka« totiž byla i zahájením horké části volební kampaně. Na hlavní tribuně pod transparenty »Mír a solidarita, ne válce« a »KSČM -strana na vaší straně« od 10. hodiny vyhrávaly známé hity country kapela TOMY Opočno a Veselá trojka Pavla Kršky.

kh16 veselatrojkaPosluchači si s nimi mohli pobrukovat nebo se osvěžit a posilnit u četných gastronomických stánků. Jiné stánky nabízely materiály kandidátů do Senátu a krajských zastupitelstev, především z pořádajících dvou krajů. Například Antonín Vyšohlíd, kandidát ve volebním obvodu Ústí nad Orlicí, zaujal vtipným volebním heslem, jež doprovází malou pozornost – žárovička do lednice: »Když otevřete ledničku, vzpomenete si, že máte volit jedničku« (Vyšohlídovým kandidátským číslem v jeho volebním obvodu je jednička).

Svůj stánek pod Kunětickou horou rozbili také mladí komunisté, Společnost česko-kubánského přátelství, Stálé fórum Evropské levice-regionů, Die Linke či Levicové kluby žen – ty tradičně s bohatou nabídkou svých rukodělných výrobků. Nechyběl ani stánek nakladatelství Futura s pestrou nabídkou knih a publikací.

kh16 peticewSamozřejmostí byl rovněž petiční stánek. Lidé se podepisovali na aktuální petici, jež žádá po vládě nepřipustit rozmístění cizích vojsk, základen a zbraní na našem území, nevyslat české vojáky na ruskou hranici a rozhodnout o členství v NATO speciálním referendem. A ačkoli se již dopoledne rozjely debaty v oblíbeném diskusním stanu, pozornost všech se upínala ke třinácté hodině, kdy začal hlavní politický mítink.

Filip: Plníme svůj program

Na vyzvání moderátorské dvojice – krajské zastupitelky a »dvojky« KSČM do Zastupitelstva Pardubického kraje Hany Horské, která »Kuňku« uvádí již tradičně, a lídra komunistů v Kraji Vysočina Milana Plodíka, jenž prožil v roli moderátora premiéru – na tribunu nastoupili členové vedení ÚV KSČM Vojtěch Filip, Petr Šimůnek, Josef Skála, Jiří Dolejš a Pavel Kováčik, europoslanec Jaromír Kohlíček, poslankyně a poslanci Alexander Černý, Stanislav Grospič, Jan Klán, Soňa Marková, Květa Matušovská, Zdeněk Ondráček,

kh16 senatoriMarie Pěnčíková, Václav Snopek, Josef Šenfeld, Miloslava Vostrá a Josef Zahradníček, první náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Otakar Ruml, 

kh16 filip2 wpředsedkyně KV KSČM tohoto kraje Věra Žižková, lídr kandidátky a předseda KV KSČM Pardubického kraje Jan Foldyna a kandidáti do Senátu Věra Beranová (volební obvod Jičín), Pavel Studnička (volební obvod Pardubice) a Antonín Vyšohlíd. K nim se připojil také generální ředitel a. s. Futura a šéfredaktor Haló novin Petr Kojzar.

»Už dlouho Setkání pod Kunětickou horou není jen setkáním levicových lidí Královéhradeckého a Pardubického kraje,« uvedl své vystoupení předseda ÚV KSČM a místopředseda sněmovny Vojtěch Filip. Na »Kuňku« totiž přijíždějí lidé z blízka i daleka. »Jsme připraveni na správu krajů a nevzdáváme naši snahu,« ubezpečil přítomné. »KSČM prokázala, že je silnou reálnou politickou stranou, která má hejtmana, vicehejtmany, radní…, a byla schopna naplnit princip poctivé správy krajů ‚S lidmi pro lidi‘. Nepronásledují ji žádné skandály a podivné privatizace,« uvedl. »Kde jsme byli v koalicích, splnili jsme náš volební program, kde jsme byli v opozici, dokázali jsme, že neustupujeme ze svých pozic,« zdůraznil s tím, že KSČM je v současné situaci jedinou perspektivní silou, která je schopna zvrátit vývoj pozitivně ve prospěch občanů. Filip také ocenil úlohu Haló novin, když na příkladu rozbité polské levice ukázal, jak - bez kontaktu s veřejností prostřednictvím politického deníku - vypadla z parlamentu.

kh16 detkoutekÚčastníky pozdravil z tribuny také předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Potěšilo jej, že na akci přišli i mladí lidé a děti (pro ně organizátoři připravili řadu soutěží, děti si mohly zaskákat na trampolíně aj.), komunisté tedy mají nadějnou mladou generaci. Za nejcennější aktiv považuje občany, kteří ve svém bydlišti, na pracovištích, mezi přáteli šíří myšlenky z programu KSČM. Ubezpečil, že na komunistické zákonodárce, starosty, představitele radnic a krajů se mohou občané spolehnout.

 

Dva kraje se představily

kh16 pardubicti

Účet z činnosti komunistů v krajích Královéhradeckém a Pardubickém předložili vedoucí kandidáti těchto krajů Otakar Ruml a Jan Foldyna. »Předsevzali jsme si cíl dobře prezentovat KSČM na veřejnosti, což se povedlo,« poznamenal náměstek hejtmana Ruml, který zmínil některé z úspěchů levicové krajské koalice ČSSD-KSČM - například péči o silnice a veřejné komunikace (Ruml vyjádřil naději, že příštím rokem začne výstavba dalšího úseku D11) a investice do nich nebo rozvoj cestovního ruchu. »My jsme v tomto volebním období nezklamali,« zdůraznil a představil jednotlivé kandidáty KSČM do krajského zastupitelstva, jež spojuje heslo »Jsme tým a pracujeme pro vás«.

Jinou úlohu, opoziční, plní komunisté v Pardubickém kraji, a přesto podle slov vedoucího kandidáta Jana Foldyny dokázali bojovat za svůj program. Foldyna zpochybnil chlubení se politických konkurentů v kraji, co všechno prý splnili, když skutečnost je opačná: »Kdo převedl krajské zdravotnictví na akciové společnosti? Kdo vytuneloval lukrativní lékařské obory z nemocnic? Kdo způsobil, že nefungovala veřejná doprava?« poukázal na některé »pomníčky« především pravice. I s kandidáty do zastupitelstva tohoto kraje se občané mohli seznámit.

Na závěr hlavního bloku předal Petr Kojzar tradiční Cenu generálního ředitele Futura, a. s. Laureátkou pro rok 2016 se stala redaktorka příloh Haló novin Helena Kočová.

Diskusní stany

Od dopoledne účastníci diskutovali s komunistickými politiky v ozvučeném velkém stanu, ve třech po sobě jdoucích blocích. Moderátorské úlohy se ujaly Soňa Marková a Květa Matušovská. Padaly nejrůznější otázky - některé se týkaly školství, např. nejednotných učebních osnov či státních maturit, jiné činnosti sněmovní komise pro vyšetření reorganizace ÚOOZ a ÚOKFK Policie ČR či výroční zprávy BIS. »V Československu jsme po sametové revoluci zdevastovali zpravodajské a kontrarozvědné orgány. Tento rozvrat zpravodajské sítě neudělal žádný jiný stát,« konstatoval poslanec Alexander Černý. Je přesvědčen, že Česká republika už není pro USA tak důležitá, »už nemáme strategický význam, který převzaly Pobaltí, Polsko, Rumunsko, případně Ukrajina«. Obrovský vliv na další vývoj má brexit a situace v Turecku, míní. Údajnou výstavbu americké základny v Brdech na dotaz posluchače označil za »kachnu«.

Předseda klubu poslanců Pavel Kováčik připomněl některé závažné návrhy klubu z poslední doby, například zdanění tzv. církevních restitucí, návrh na obecné referendum, návrh na referendum o vystoupení z NATO, či zrušení zákazu dovozu zařízení pro jadernou elektrárnu v íránském Búšehru od českých firem. Poslanci odpovídali na dotazy týkající se kvality potravin v současné době ve srovnání s dobou před rokem 1989, strategických zásob, zákona o střetu zájmů, smlouvy TTIP, vojenského cvičení NATO Simple Strike aj.

KSČM rozhodně nestojí v koutě

V závěrečné diskusi usedli v »panelu« členové vedení strany. V odpovědi na otázku, zdali ve vedení funguje jednota, předseda Vojtěch Filip i místopředseda Josef Skála shodně ubezpečili, že ačkoli na IX. sjezdu oba usilovali o předsednický post, »teď musíme táhnout za jeden špagát«.

Jeden z tazatelů, který zřejmě nezná dlouhodobé usilování komunistů o referenda (sedmkrát KSČM navrhla zákon o obecném referendu, pětkrát podpořila návrh ČSSD), se opakovaně dožadoval odpovědi i v této otázce, ačkoli se mu jí dostalo několikrát. »Nyní chceme v referendu rozhodnout, zdali zůstaneme v NATO,« poznamenal Filip a Skála připomněl petiční akci, pod níž jsou coby členové petičního výboru podepsáni také spisovatelka Lenka Procházková, režisér Zdeněk Troška, básník Karel Sýs a europoslanec Kohlíček. »Tato vláda před třemi lety slíbila v programovém prohlášení, že zaplní mezeru a předloží ústavní zákon o obecném referendu. Jde o to, ‚dokopat‘ ji, aby plnila svůj program,« nabídl způsob, jak vyřešit letitý oprávněný požadavek veřejnosti, místopředseda Jiří Dolejš.

Posluchači se také ptali např. na čínské investice, práci veřejnoprávní televize či »jak dostat Miroslava Kalouska do tepláků«. Politický osud předsedy TOP 09, a ostatně i televize, je v rukou voličů, vysvětlil Filip. »Říkejme, co bychom dělali lépe než stávající politická sestava a jak důležité je jít k volbám. KSČM rozhodně nestojí v koutě,« zazněla závěrečná Dolejšova výzva.

(mh)
5. 9. 2016 Haló noviny

skola2 1812 X

KH KV KSČM

 

Reklama

logo komise mladeze

Go to top