Letošní Europacamp svůj cíl splnil

logo SFEL wLetošní Europacamp byl uskutečněn ve dnech 10.–12. května nedaleko Berlína. Z našeho kraje se jej zúčastnila devíti členná delegace, bohužel pouze z jičínského regionu, tvořili ji zástupci naší strany, Levicového klubu žen a Klubu českého pohraničí. Kromě zástupců z Čech a Německa se Europacampu zúčastnili také soudruzi ze Slovenska a Maďarska.

Europacamp svůj cíl splnil. V sobotu proběhly dva diskusní bloky. V prvním byl diskutován odkaz Karla Marxe a platnost jeho učení v dnešní době. Diskusní blok uvedl a řídil Peter Schömmel. V úvodu připomenul 200. výročí narození K. Marxe a hlavní myšlenky jeho učení. V diskusi vystoupili zástupci levicových stran z Německa, České republiky, Slovenska a Maďarska. Účastníci se shodli na závěrečném stanovisku, že je třeba postupovat: „Ne zpět k Marxovi, ale s Marxem vpřed“.

Odpolední diskusní blok byl věnován současným problémům Evropy. Řešil otázku migrantů, neofašistů a bezpečnosti v Evropě. Jeden z okruhů se zabýval zapojením mladé generace do levicového hnutí. Byla řešena otázka využití moderních médií, jako jsou sociální sítě. V neposlední řadě byla diskutována potřeba vzdělávání mladých lidí, seznamování s cíli levicových komunistických stran. V tomto diskusním bloku vystoupil i zemský ministr spravedlnosti, dále pak poslanci Evropského parlamentu a další přední političtí představitelé z jednotlivých zemí. Za naši stranu velice dobře vystupoval europoslanec Jaromír Kohlíček.

eurocamp349 w

Německá strana měla program velice dobře připravený a patří jim naše poděkování i touto cestou. Na sobotu byl naplánován výlet do Berlína. Navštívili jsme památník v Treptowském parku, kde bylo pohřbeno 7000 sovětských vojáků, kteří bojovali za osvobození Německa a Evropy od nacismu. Odpoledne jsme se přemístili do historické části Berlína. Zážitkem pro nás byla plavba lodí po Sprévě. Plavba začala u Berlínského dómu. Navštívili místa, která jsme už většinou znali, ale pohled z vodní hladiny přinesl novou perspektivu. Viděli jsme Raichstag, řadu muzeí, budovu hlavního nádraží, ale i moderní architekturu Berlína. Plavba lodí byla příjemnou částí našeho společného pobytu u německých hostitelů.

Večer nás čekalo už jenom závěrečné hodnocení Eropacampu a tancechtivá část účastníků si užila tanečků při závěrečném společenském večírku. V příštím roce bude hostitelem Česká republika. Místo nebylo dosud upřesněno, ale pravděpodobně dojte k setkání na Domažlicku v západních Čechách. Věřím, že naše královéhradecká krajská organizace akci podpoří větší účastí.

Jiří Machula,
OV KSČM Jičín

skola2 1311 X

KH KV KSČM

 

Reklama

logo komise mladeze

Go to top