Momentky ze slavnosti pod Kunětickou horou

kh15 divaciHlavní heslo letošního 25. setkání občanů pod Kunětickou horou PROTI FAŠISMU A VÁLCE vystihlo (bohužel) názorně situaci, která se odvíjí zejména ve Střední Asii a s vlnou uprchlíků. běženců i migrantů se přelévá i do naší republiky. I když se východních Čech nedotýká tak bytostně, je tu přítomna. Jakoby společná nálada a kulturní program přece jen potlačily ty nepříjemné fotografie hrůz lokálních konfliktů a nevyhlášených válek. Když vypukaly, veřejnost k mrtvým dětem, ženám, civilistům častokrát mlčela...

Nesouhlasné akce a stanoviska zanikly vlivem pravicového filtru, který je nepustil dál. Hlas odporu politiků z Evropského parlamentu sem nedolehl - až na výjimky. Parlament EU nežádal solidaritu a etický přístup od svých poslanců, Soudní dvůr mlčel. Nyní, při přesunu "dopadů" konfliktů, které pomohla ať přímo či nepřímo rozpoutat, žádá po obyvatelích soucit a humánní přístup. 

kh15 filipprojevVojtěch Filip, předseda ÚV KSČM, ve svém projevu uvedl: "Když jsme před čtyřmi lety upozorňovali na katastrofální politiku evropských politiků na nátlak USA, na to, co se odehrávalo po tzv. Arabském jaru, když jsme upozorňovali, že Amerika zvolila politiku vyvolávání chaosu, ...  mnozí se nám smáli." - "Ano, vede se válka v místech, odkud lidé musí utíkat. Odehrává se velká změna, která je nebezpečná."  ... "Růst fašismu na Ukrajině ohrožuje nejen tento stát, ale celý svět a mír." ... "USA tlačí Evropu do chaosu a tlačí ji k tomu, aby se zavázala pro pravidla, která jsou v jejich prospěch. ...

kh15 vfilipTomu musí říci komunisté NE."  ... Komunisté, kteří nezahodili stranické knížky, nebo se do strany vrátili, měli úkol stranu udržet a udělat z ní sílu. My máme úkol a cíl stranu rozšířit a propagovat základní komunistické myšlenky, je to i náš cíl pro stabilizaci míru v Evropě. ... Po dvacet pět let politici bránili lidem v rozvoji... KSČM je tu, má za sebou výsledky práce  v obcích, v krajích a je schopna je mít i v celé republice a v Evropském parlamentu. My jsme se nezpronevěřili lidem práce..."

Pavel Kováčik, předseda klubu poslanců za KSČM poděkoval pořadatelům akce i divákům za účast - mj. řekl to, že poslanci předloží zákon o českém jazyce, na podporu naší státnosti. Poslanci navrhli proplácení prvních tří dnů nemoci, opatření proti tvrdým exekutorům... Ti, kteří čtou Haló noviny, jsou dobře o tom informováni.  

kh15 cena rybak

Cenu pro redaktora roku redakce deníku Haló novin Radovanu Rybákovi za reportáže z Kuby předal šéfredaktor Petr Kojzar.

kh15 podekovani pionyrum

Zvláštní poděkování se dostalo organizátorům prvních ročníků akce pod "Kuňkou" a dlouholetým moderátorům - Milanu Špásovi a současným poslankyním Martě Semelové a Soně Markové. Marta Semelová připomněla tradici lidových táborů pod "Kuňkou" i pověst o vyléčení malého Vojty Pernštejna třešněmi z podhradí. Soňa Marková řekla, že si neumí představit Kunětickou horu bez Milana Špáse - a doufá, že jej tu pokaždé potká. Milan Špás, spoluzakladatel akce a dlouholetý moderátor a pořadatel - pro něj akce znamená: aby organizátorsky vyšla, má vždy obavy, aby bylo dobré počasí a zda přijdou účastníci. Co je stabilní je to, že přijdou vždy představitelé KSČM a jsou vždy skvělí.

h15 cinsky hargeChargé d´affaires ambasády Čínské lidové republiky vystoupil se zdravicí. Připomněl, že zatím zná válku jen z vyprávění dědečka a otce. Zmínil i to, že pokud si nebudeme připomínat, jak je válka krutá, tak se může rychle přiblížit. Poděkoval prezidentu Zemanovi za účast na oslavách konce 2. sv. války v Asii.

kh15 diskusni stan

Z diskusního stanu, kde poslankyně Soňa Marková vedla i letos (poprvé roku 2003) diskusní pořad  "Třikrát 45 minut s poslanci a hosty".

Za rok na shledanou pod hradem Kunětická Hora i mezi nově vysazenými mladými třešněmi!

kh15 celek

skola2 1829 X

KH KV KSČM

 

Reklama

logo komise mladeze

Go to top