Vytisknout tuto stránku

Na kraji chybí transparentnost

tana sormova w 2020Kam se nám vytratila stále zdůrazňovaná transparentnost a otevřenost všude a ve všem, razantně prosazovaná radními za Východočechy, STAN, TOP 09 a ODS? Těžké je uvěřit, že ani na druhý pokus nebyla Radou Královéhradeckého kraje zbavena mlčenlivosti 1. konkurzní komise pro výběr ředitele/ředitelky SŠ řemeslné v Jaroměři, aby mohla být prošetřena veřejným ochráncem práv stížnost na diskriminaci věkem.
Určitě zajímavé je, že proti zbavení mlčenlivosti byli členové Rady za výše jmenované politické strany. Sociální demokraté a jeden ze zástupců KDU-ČSL žádost podpořili.

Zdůvodnění, že veřejný ochránce práv se nemůže míchat do samosprávy, se ukázalo v tomto případě liché. Radní nevyhověli ani doporučení posledního Zastupitelstva Královéhradeckého kraje znovu zvážit své rozhodnutí a přehodnotit ho. Taková trochu „arogance moci“. Nebo přeci jenom je na každém šprochu pravdy trochu? Z čeho má obavu Mgr. Berdychová a JUDr. Cogan, kteří byli členy komise!
Zajímavé informace zazněly i ve vystoupení starosty Lázní Bělohrad, které se týkaly výběru ředitelů středních škol. A rozhodně nebyly lichotivé. Mgr. Berdychová podala trestní oznámení. Pravděpodobně chce zjistit, kdo informace o důvodu (věk) nevhodnosti kandidátky vynesl (pokud bylo vše, ve zdůvodnění nevhodnosti kandidátů v pořádku, není se čeho obávat) a čeká, až požádá o zbavení mlčenlivosti policie. Pak prý nebude proti. Ale kdy to bude? Jaký je tedy důvod pro otálení a nevyhovění veřejnému ochránci práv. Že by hra o čas a „ono se zapomene“ v předvolebním a volebním kvaltu? A po volbách už si nikdo nevzpomene, nebo bude zameteno pod koberec! Tak taková transparentnost nám je nabízena. A udělat konkurzní řízení na ředitele škol veřejné (návrh JUDr. Cogana) už zavání fraškou.
Táňa Šormová,
krajská zastupitelka a kandidátka do krajských voleb
skola2 125 X