Na „Pomezkách“ za jednotný postup levicových sil

pomezni boudy ucastnici 2015POMEZNÍ BOUDY – Poslední srpnovou sobotu na srazu komunistů a levicově orientovaných občanů z České republiky, Německa a Polska projevili účastníci své odhodlání bojovat proti globálním projevům kapitalismu. O znepokojivých jevech současné Evropy hovořili hosté z Německa i předsedkyně Polské komunistické strany Beata Karoň a z české strany vystoupii senátor Jaroslav Doubrava, poslanec PS PČR Zdeněk Ondráček, vicehejtman Králové-hradeckého kraje Otakar Ruml, předsedkyně Kh KV KSČM Věra Žižková a další mladí hosté ze strany Komunisté 21 a Vzdor – strana práce.

Účastníci srazu na konci mítinku přijali společně výzvu za vyšší aktivitu v boji proti existenční krizi kapitalismu, tendencím fašizace a válečným konfliktům, jež s sebou nesou nakonec xenofobii a rasovou nesnášenlivost.

Akce u příležitosti 93. výročí proletářských srazů v Krkonoších, kterou v Horní Malé Úpě zorganizovaly OV KSČM Trutnov a Klub českého pohraničí, se zúčastnilo kolem dvou stovek účastníků, zejména aněmeckých soudruhů (tlumočil Karl - Heinz Wendt).. Starosta Úpy si pomezky ondracek dopravanepřál, aby se tradiční sraz konal na obvyklém místě u Infocentra, prý by komplikoval turistům pohyb. Organizátoři se nevzdali a povolení získali od Královéhradeckého kraje. Všichni příznivci levice se vešli na místo blízko česko-polské hranice, na zablokovanou část krajské komunikace, s možností objezdu. Organizátoři, mezi nimi zejména poslanec Zdeněk Ondráček, krátká dopravní zdržení automobilů způsobená zejména velkými cyklobusy (v důsledku starostova zákazu) zvládli na jedničku a vymezený čas dvou hodin dokonce zkrátili. Část účastníků srazu se po mítinku vydala na tradiční výstup na Sněžku a další pobesedovali s hosty v hotelu Hořec.

V hlavním mítinku vystoupili němečtí soudruzi, předsedkyně polských komunistů a hosté Česka.

Na setkání zazněly především názory na horký problém uprchlické vlny, která postupuje Evropou. pb doubrava wSenátor Jaroslav Doubrava (za Severočeši.cz) zmínil zejména neradostnou budoucnost a starosti s nekontrolovatelnou vlnou přistěhovalců zejména z míst s jinou kulturou, než máme zde. „Nemyslím si, že je to dobře a nebude jednoduché se s tím smířit,“ řekl na úvod.

Gerd Hommel, viceprezident Východoněmeckého kuratoria, předal pozdravy německých soudruhů a upozornil zejména na projevy fašizace v Německu, na projevy diktatur, které nakonec pb15 gerd hommelvyhánějí statisíce lidí z domovů. „Němečtí komunisté a socialisté jsou za spojení mírového hnutí a pracujících, jsou proti válkám, proti politice obklíčení Ruska i Číny, žádají odchod Německa z NATO a jsou proti umísťování jednotek Bundeswehru v zahraničí!“

 

 

Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) zdůraznil, že řešíme příliv uprchlíků pb15 ondracek busv Evropě jako následek, ale nikoliv jeho příčinu. „To by mělo být úkolem všech politiků, aby odpověděli, kdo rozdmýchává vášně a konflikty v Africe a na Blízkém východě a kdo organizuje a popřípadě financuje tento příliv uprchlíků.“ Dále pokračoval: „Bezpečnostní situace v Evropě se zhoršuje, pod poukazy na nereálnou hrozbu s odkazem na imperiální chování Ruska sem potichu přibývají noví američtí vojáci a například nové bombardéry M22. Bude na nás, abychom řekli zásadní NE! Ne válce a ne agresivní politice USA.“

 

Zástupce německé Die Linke z Berlína-Lichtenbergu Gerhart Langhut zdůraznil, že strana je proti útokům pravicových neofašistů na migranty. Uznávají, že je nutné se spojit lidi z různých národů pro společný úkol.

pb 2015 gerhart langhutHistorik a publicista Josef Skála začal razantní myšlenkou: „Fašismus je spojení šílenců a zoufalství.“ A dále zmínil, že uprchlická vlna je tak spontánní asi jako Majdan. Upozornil na to, že rakouský tisk uvádí, že mezi převaděči jsou Američané. Vyzval k masové petici za obnovení lustrací a výzvu vysvětlil: „Ta by se měla vztahovat na ty, kteří uprchlickou vlnu vyvolali, na všechny vlády, ministry, bankéře, šéfy korporací, kteří ji způsobili. Tak aby se jim splnilo to, zkoušeli na levici. Dále nesmí dostat od státu mzdu, zakázky či dotace. Že to hned neprosadíme? No a co, lidé si to zapamatují. Musíme jim svázat ruce!“ „boje proti kapitalismu, proti vykořisťování, proti fašismu a válce tak, jak nás to učili Ernst Thälmann a Julius Fučík“. Přivítal též i Věru Dehle-Thälmannovou, vnučku Ernsta Thälmanna.

pb15 vera zizkovaKrajská předsedkyně KSČM Věra Žižková upozornila na to, že globální kapitalismus nás utiskuje ze všech stran. „Jediná obrana je: spojit se! Spojme všechny levicové proudy, ze všech zemí, spojme všechny lidi a síly a svrhněme tento zrůdný systém!“ vyzvala k jednotmému postupu.

Beata Karoň, předsedkyně polských komunistů, zdůraznila, že se dále nakupují nové zbraně a země Evropy čelí důsledkům válek vedených mimo Evropu. Uvedla: „Lidé jsou zastrašováni různými orgány i policií, aby si nevšimli projevů další krize – a narůstá také antikomunismus ve Střední Evropě, který je zřejmé nejvíce na Ukrajině.“ Také v Polsku se potýkají komunisté s obtížemi, KS je kriminalizovaná pod rouškou demokracie, tedy, že je nedemokratická... „Politici hovoří o svobodě a demokracii, ale ve skutečnosti ji omezují. Před komunisty stojí vážný úkol: spojení lidí práce a společné protesty proti kapitálu a proti antikomunistické propagandě. Kapitalismus plodí chudobu a bezperspektivnost, občané měli by znát příčinu. Musíme vystupovat společně bez ohledu na hranice – proletáři všech zemí, spojte se!“ uzavřela své vystoupení.

Vicehejtman Kh kraje Otakar Ruml (KSČM) se věnoval problematice regionální politiky komunistů pb15 otakar rumlv koalici s ČSSD. „Při vzniku koalice se objevily pochybnosti, zda jsou komunisté schopni svůj úkol zvládnout. Prokázali jsme, že to zvládneme. Komunisté mají preference v kraji o 3 % vyšší než sociální demokraté.“ Dále vicehejtman zmínil úspěšné čerpání financí z evropských strukturálních fondů a regionálních opreračních programů, což se v ČR jinde nedaří. Operační plán polsko-české spolupráce je v čerpání nejúspěšnější a zaujímá třetí místo v EU. Vyhlásil připravenost čerpat prostředky z různých zdrojů EU na další období. „Pro občany z toho plyne jedný závěr: komunisté jsou schopni nejen vést a spravovat tento kraj, ale i celou zemi. K tomu je potřeba, aby dostali příležitost, a to je ve vašich rukách – při volbách ve všech stupních. Heslo Jiní o lidech, my s lidmi myslíme vážně a určitě ho naplňujeme.“

Na závěr setkání přijali účastníci srazu Výzvu, v níž se mj. kostatuje: „My, účastníci mezinárodního srazu levice v Krkonoších 2015, vyzýváme všechny spoluobčany, aby se aktivně zapojili do boje proti sílícím projevům fašismu a dalším negativním jevům dnešní společnosti! Nikdo nemůže říkat, že se ho to netýká, že my žijeme v míru. To není omluva, ale výmluva. Až se problémy přiblíží k našemu prahu, může být již pozdě! Mějme na paměti, že největším nepřítelem člověka je jeho pasivita a vlastní lhostejnost.“ (Celá Výzva v jiném dokumentu na webu.)

Mirka VOHRALÍKOVÁ

skola2 2012 X

KH KV KSČM

 

Reklama

logo komise mladeze

Go to top