×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 462

Náchodské radosti a starosti

sona markovaMěsto Náchod se několikrát do roka stává „hlavním městem“ nejen královéhradeckého regionu, ale i celé republiky. Tak tomu je například při finále soutěží „Muž roku“ nebo „Nej sestřička“. Nedávno se dokonce nejkrásnější Češkou stala Náchoďanka. Někdy se ale úplně nedaří.

V minulých dnech zahýbala naším příhraničním městečkem kauza minerálky Ida s „příchutí“ arzénu. Tento prvek je součástí oblíbené vody již od samého začátku jejího popíjení od dob rozkvětu dnes – polistopadovou dobou – zdevastovaných lázní.

Občané byli o této skutečnosti samozřejmě vždy řádně informováni. Nicméně k výraznému pochybení vedení města došlo v souvislosti s požadavky ministerstva zdravotnictví v této věci, což následně vedlo k rezignaci odpovědného a dosud i jediného místostarosty Tomáše Šuberta (Patrioti). Samospráva dvacetitisícového města tak zůstala pouze v rukách akčního a velmi pracovitého starosty Jana Birkeho za ČSSD, který ale zároveň vykonává funkci poslance.

Od samého začátku jsem považovala tento „úsporný“ model řízení za poněkud nešťastný, ale celkem fungující. Bylo však jen otázkou času, kdy to oba pánové prostě při nejlepší vůli nebudou stíhat a může dojít i k závažným chybám. Současná náchodská koalice tedy hledala řešení a našla. Na posledním jednání zastupitelstva překvapila opozici návrhem na zřízení funkce dalších dvou(!) místostarostů. Sice neuvolněných, ale zato obou za vítěznou ČSSD. Došlo k rozdělení kompetencí a podle jeho vlastních slov i k uvolnění současného pana starosty jen k těm „nejnáročnějším“ úkolům.

Lze jen doufat, že město, které v posledních letech výrazně změnilo svoji tvář k lepšímu, bude pod tak mnohačetným vedením i nadále sloužit ku prospěchu většiny občanů. Bude snad konečně obnoven lázeňský charakter Náchodu alespoň v omezené míře, zmizí ostudné trosky po bývalé Tepně, dojde k rekultivaci zámeckého kopce. Konečně také začnou práce na životně důležitém obchvatu města a lidé žijící na Pražské a v Běloveské se zbaví působení nadměrného hluku, prachu, vibrací a jedovatých látek.

Zároveň si lze z celého srdce přát omezení téměř destruktivního vlivu zástupců strany zelených, kteří jsou zodpovědní za to, že město dosud nemá obchvat a hyzdí ho zbořeniny dříve prosperující textilky, a také zastupitelů těch politických subjektů, které dříve ve vedení města neuspěly a dnes se řídí oblíbeným heslem: „čím pro město hůře, tím pro nás lépe“! Vždyť volby jsou opět za dveřmi.

KSČM dlouhodobě podporuje všechny návrhy, které zlepšují život obyvatelům a obyvatelkám Náchoda bez ohledu na to, kdo tyto návrhy předkládá.

Soňa MARKOVÁ, poslankyně a zastupitelka města Náchoda za KSČM

skola2 1606 X

KH KV KSČM

 

Reklama

logo komise mladeze

Go to top