Největší "mouchy" krajského zdravotnictví

markova 17 wHaló noviny se ptají, odborníci z KSČM odpovídají:
Jak ve vašem kraji funguje zdravotnictví? Co jsou jeho největší mouchy?
KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ – Obyvatelstvo Královéhradeckého kraje patří mezi nejstarší v České republice a od toho se odvíjí i vyšší potřeba zajištění kvalitní zdravotní péče. Důraz klademe na dostupnost. Nedovolíme rušení nebo omezení nemocnic. Ty nyní rovnoměrně pokrývají celý region včetně odlehlého Broumovského výběžku. Největší problém spočívá, stejně jako i v jiných oblastech ČR, v nedostatku lékařů a sester. Kraj jde správnou cestou poskytování stipendií studentům medicíny a podobným způsobem se snaží získat i střední zdravotní personál.


Je nutné se soustředit i na trvalé zlepšování jejich finančních a pracovních podmínek. To se samozřejmě neobejde bez snahy o totéž ze strany ministerstva zdravotnictví. Do budoucna nesmíme odkládat investice do rekonstrukcí stávajících objektů, jako tomu bylo u nemocnice v Náchodě. Tam se kvůli špatným přípravným pracím krajské reprezentace několik let odkládala životně nutná přestavba, a tím se náklady postupně vyšplhaly až na více než miliardu korun. Rozpaky vzbuzuje i nákup nového přístrojového vybavení, především kvůli netransparentnosti ze strany vedení zdravotnického holdingu. S rozvojem průmyslové zóny v Kvasinách byly státem přislíbeny investice do nemocnice v Rychnově nad Kněžnou, které ovšem zatím nebyly naplněny.

V této věci je nutné znovu jednat. Náš kraj byl první, který v minulosti přešel na systém nemocnic jako obchodních společností a postupně došlo i k tomu, co KSČM dlouhodobě požadovala, aby kraj jako vlastník měl větší vliv na řízení svých zdravotnických zařízení. Celou dobu však vedení kraje pod taktovkou ČSSD předvádí svoji katastrofální neschopnost a nekompetentnost v personální a manažerské práci. Velkým problémem je také dostupnost lékárenské péče v menších obcích. Zásadně jsme nesouhlasili se zrušením lékárny s podporou kraje v Horním Maršově, aby mohla vzniknout v Janských Lázních. V obou místech je totiž potřebná. Pro zdravotnictví v kraji je důležitá odpovědná politika státu ve financování. Jde především o dostatečné hrazení poskytované zdravotní péče ze strany pojišťoven tak, aby kraje nemusely každoročně dotovat zdravotnictví stamilionovými částkami.
Soňa MARKOVÁ, stínová ministryně zdravotnictví
Zdraoj: Haló noviny

skola2 1088 X

KH KV KSČM

 

Reklama

logo komise mladeze

Go to top