Neohrožená odborářka chce snadnější život pro »obyčejné« lidi

iva reznickova 16 wLéta pracuje v nemocnici v Trutnově, takže o lidech a jejich životech toho ví opravdu hodně. Sleduje svět i jejich očima, a protože je stále více toho, v čem je nutno lidem pomoci, bude kandidovat za Trutnovsko v doplňovacích volbách do Senátu Parlamentu ČR. Ekonomka a zastupitelka města Trutnov Iva Řezníčková, která je i aktivní odborářkou, moc dobře ví, že kritizovat nestačí – daleko účinnější je udělat správnou věc pro nápravu toho, co se pokazilo a nefunguje pro lidi, ale mnohdy záměrně proti nim.

V roce 1974 se narodila v Hradci Králové, ale celý život žije na Trutnovsku. Vystudovala Obchodní akademii v Trutnově. Celý svůj profesní život pracuje ve zdravotnictví, v Oblastní nemocnici Trutnov.

Zdravotnictví i sociální práce
»Celý můj život mě zajímá vše kolem zdravotnictví, není to tedy náhoda, že jsem si zvolila právě tento obor,« vysvětlila pro Haló noviny Řezníčková, která se věnuje i dalšímu blízkému oboru, totiž sociální oblasti. »Z tohoto důvodu jsem také začala studovat na Univerzitě Hradec Králové obor sociální práce. V tomto akademickém roce budu studium končit.
Po jeho absolvování zvažuji, že bych se této problematice začala věnovat i profesionálně,« uvedla kandidátka, která je také již několik let asistentkou poslance Zdeňka Ondráčka (KSČM).
Aktivní odborářka
»Při zaměstnání se angažuji ve zdravotnických odborech, ve kterých jsem už více než 10 let předsedkyní. V Odborovém svazu zdravotnictví a sociální péče pracuji mnoho let v sekci nemocnic, která se zabývá systémem fungování zdravotnictví z pohledu financování i legislativy,« zdůraznila Řezníčková s tím, že mnoho let byla také členkou i předsedkyní dozorčí rady trutnovské nemocnice.
Hegerova oponentka
»Až do posledních krajských voleb jsem byla členkou zdravotního výboru Královéhradeckého kraje. Po loňských volbách jsem byla KSČM opět nominována na tuto pozici jako odbornice na zdravotnictví. Bývalý ministr zdravotnictví a dnes krajský zastupitel Leoš Heger z TOP 09 se však proti mé činnosti ve výboru postavil a jako člen koalice mi znemožnil nadále ve výboru pracovat,« přiblížila zákulisní tahy Řezníčková, podle níž je to jistá daň za její opakovanou kritiku Hegerova působení na ministerstvu zdravotnictví, které skončilo prakticky destrukcí nemocnic. Stejně tak jde o reakci na její aktivitu na záchranu dětské léčebny Vesna, která proběhla v době, kdy se jako ministr pokoušel léčebnu zrušit.

Soukromá vzpoura jménem Vesna
»Tohle byla moje soukromá občanská aktivita, kterou jsem podnikla společně s rodiči postižených dětí,« charakterizovala známou akci, kdy se jí společně s dalšími podařilo zachránit unikátní dětskou léčebnu Vesna v Janských Lázních. Řezníčkovou aktuálně ve zdravotnictví nejvíce trápí nedostatek lékařů a sester, který vede k uzavírání některých oddělení, a tím ke zhoršení kvality a dostupnosti péče o pacienty. Lékaři ale chybějí také v ordinacích mimo velká města.

Bojovnice proti nízkým mzdám
»Nutné je konečně odstranit ostudně nízké mzdy mnoha zaměstnanců a porušování zaměstnaneckých práv. Ještě stále mne i po letech překvapuje, jak snadno se mnozí zaměstnanci vzdávají svých práv. Stejně tak mne překvapuje, jak mnozí zaměstnavatelé neznají ani základy zákoníku práce. Je třeba si uvědomit, že v naší kapitalistické společnosti nikdo nikomu nic zadarmo ani dobrovolně navíc nedá, že slušné zacházení se zaměstnanci je krásná idea, ale realita je jiná,« zdůraznila Řezníčková. Dodala, že zaměstnanci jsou mnohdy bohužel laxní a raději dají výpověď, než aby bojovali a pokusili se ve firmě něco změnit k lepšímu.

Dostupnost veřejných služeb
»Toto je moje další priorita, tedy zachování dostupných veřejných služeb pro každého, ať už jde o školství, zdravotnictví nebo například sociální služby. Stát musí být garantem těchto služeb a je nutné říct jasné NE každému pokusu o jejich privatizaci, případně další spoluúčasti z kapes občanů. Kvalitní a dostupné školství, zdravotnictví nebo sociální služby nemohou být jen pro majetné, ale pro všechny,« míní Řezníčková.

Volný čas – kinematografie i Island
Ve volném čase ráda cestuje, zajímá ji divadlo, hudba, film, konkrétně česká kinematografie, a také fotografuje. Aktivně se zúčastňuje charitativních a občanských aktivit.
»V rámci občanských aktivit se věnuji kromě jednotlivých projektů, tedy záchrana léčebny Vesna, také trvale občanskému poradenství, a to jak v pracovněprávní, tak zdravotnické a sociální oblasti. Snažím se každému, kdo se na mne obrátí, minimálně poradit, jaké má možnosti, práva a povinnosti, případně konkrétně i pomoci dosáhnout změny. Ať už jde o doprovázení na různé instituce nebo podání žádosti na ta správná místa. V minulém roce jsem se například aktivně podílela na zapojení města do projektu ‚Novodobá sanitka‘, který umožňuje pacientům bez nároku na sanitku dopravit se do zdravotnických a sociálních zařízení,« uvedla několik příkladů Řezníčková, která si však najde alespoň trochu volného času na svou další aktivitu, totiž cestování.
»V loňském roce jsem si splnila dlouholetý sen a navštívila Island, který považuji za neobyčejně zajímavou zemi, a to nejen z pohledu přírodních krás, ale také z pohledu nastavení sociálního systému, který je velmi spravedlivý a solidární. Například na průměrnou mzdu v zemi dosáhne 90% občanů,« dodala kandidátka.

Proč kandiduje do Senátu?
»Senát, ač ho mnozí vnímají jako zbytečnou instituci, má nezastupitelnou roli jakési pojistky proti nežádoucímu jednání nebo rozhodování sněmovny. Není to až tak viditelné navenek, ale mnohé schválené zákony mají významné nedostatky nebo jsou plné poslaneckých přílepků, které narušují původní smysl konkrétní normy,« vysvětlila Řezníčková. Zároveň věří, že je i na půdě Senátu občas možné prosadit také vlastní priority ve finální podobě předložených novel.
»Jako člověk angažující se v oblasti sociální a zdravotnictví vnímám, že v těchto směrech je třeba mnohých změn. Věřím, že každý pokus, jak situaci změnit, stojí za to. Tedy řešit nebo se snažit změnit ty věci, které trápí většinu občanů. Ať už jde o dostupné veřejné služby nebo sociální systém,« zdůraznila kandidátka. Zároveň jako dlouholetá představitelka odborů chce usilovat o zásadní změnu zákoníku práce, posílení práv zaměstnanců a vyřešení ostudně nízké ceny práce v České republice.

Jaké jsou její priority?
Volební priority kandidátky do Senátu ČR Ivy Řezníčkové se dají shrnout do trefné věty: Snadnější život pro »obyčejné« lidi. Sama k tomu dodává: »Stejně jako v odborové činnosti a dalších občanských aktivitách, je i v politice mou prioritou pomáhat lidem. Prosadit změny, které by znamenaly lepší, důstojnější a snadnější život pro ‚obyčejného‘ člověka,« uvádí Řezníčková a oprávněně se rozčiluje nad nízkými mzdami zaměstnanců v České republice.
Zbývá jen popřát volební úspěch a připomenout, že doplňovací volby do Senátu se na Trutnovsku a v severní části okresu Hradec Králové konají 5. a 6. ledna. Druhé kolo se uskuteční společně s prezidentskými volbami, a to 12. a 13. ledna.


19.12.2017 Haló noviny str. 9 Kandidáti pod lupou, Radovan RYBÁK Královéhradecký kraj 

skola2 1434 X

KH KV KSČM

 

Reklama

logo komise mladeze

Go to top