Nezapomínáme, nezapomeneme!

chhr tana sormova wPietního aktu v Choustníkově Hradišti již 16. v pořadí, pořádaném Národní a Krajskou radou Klubu českého pohraničí, za podpory velitelství České armády v Hradci Králové a obce Choustníkovo Hradiště se účastnila 23. 6. veřejnost ze širokého okolí.

Poklonit se památce a položit květiny 179 umučeným vězňům mnoha národností pochodu hladu a smrti z koncentračního tábora Gross Rosen přišli zejména členové pořádající organizace KČP, Krajské rady ČSBS za doprovodu krajské zastupitelky Táni Šormové, dále zástupci KV KSČM a okresních organizací KSČM Trutnova, Náchoda, Hradce Králové i Jičína. Přijeli členové Klubu vojenské historie, Česko-ruské společnosti a KČP z Liberecka. Pozvaná ministryně Klára Dostálová se omluvila, poslala však velký věnec. Byla pozvána proto, že je první ministryní vlády od roku 1918 z Královéhradeckého kraje.

chhr venec wDr. Jaroslav Štrait, který akcí uváděl, mohl přivítat mezi hosty ještě dva účastníky válečných událostí – pplk. Josefa Svobodu z Trutnova a Ing. arch. Václava Čeřovského z Hradce Králové. Přijela i Marta Svobodová, účastnice odboje (92 let). Na pietním aktu promluvil zastupitel obce Choustníkovo Hradiště Ing. Jan Fogl, který zmínil i konec první velké války. Za NR KČP místopředseda Zbyněk Cincibus připomněl slova Edvarda Beneše o tom, že na válku nelze zapomenout, neměli bychom podlehnout překrucování historie. „Myšlenka usmíření má 73 let zpoždění – protože tehdy v nacistických koncentračních táborech se usmíření již uskutečnilo,vězni různých národů v nich se vzájemně podpírali,“ řekl přítomným. Svoji řeč uzavřel slovy: Nezapomněli jsme, nezapomínáme, nezapomeneme!

chhr18 straz w

skola2 1391 X

KH KV KSČM

 

Reklama

logo komise mladeze

Go to top