×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 448

Oslavy vítězství a současnost

hrbitovV minulých dnech jsme opět prožívali slavné květnové dny. Na mnohých místech byly vzpomínkové akty při příležitosti oslav 69. výročí poražení fašistického Německa. Bohužel, výklad tohoto dějinného období se stále posouvá do jiných dimenzí. Méně a méně se mluví o významu východní fronty a čím dál více se zdůrazňují zásluhy západu. A co mně ještě více udivuje je skutečnost, že se začíná velmi zdůrazňovat osud německého obyvatelstva na našem území.


Před třemi týdny se mi náhodně při nákupu v samoobsluze dostal do ruky týdeník
5 plus 2 pro Rychnovsko a Orlicko, vydávaný panem Babišem a bezplatně šířený mezi nakupujícími, ale i např. na gymnáziu F.M.Pelcla v Rychnově nad Kněžnou a na Obchodní akademii TGM v Kostelci nad Orlicí.
Na první stránce byl článek o Sudetech a jeho obyvatelích, jak bylo soužití ideální a chudáci Němci byli potom vyhnáni. Zaměřila jsem se i další pátek na tento týdeník a na titulní stránce byl článek pana Petra Broulíka o sebevraždě 20 Němců v Semaníně u České Třebové. Po přečtení celého článku, jsem ale zjistila, že to nebyla tak úplně sebevražda, ale Franz Havla své spoluobčany postřílel a sám se také zastřelil.Nyní byla těmto lidem v obci Semanín zřízena pamětní deska.
V následném čísle týdeníku byla zase věnována celá dvoustrana poválečnému lidovému soudu v Lanškrouně, při kterém zemřelo dle sdělení 31 německých obyvatel. Pan Petr Broulík čerpá své poznatky především z webových stánek potomků sudetských Němců.
Proč se v témže čísle nemluví o utrpení lidí z pochodu smrti, kteří jsou pochováni v Choustníkově Hradišti, proč se nemluví o vypálených obcích těsně před kapitulací. Na mnoha místech jsou pomníky padlých sovětských vojáků z posledních dnů války, ale i po jejím konci. Proč jsou za jediné poválečné oběti považováni jen sudetští Němci?
Překrucování dějin a jejich současný výklad beru jako snahu o revizi výsledků II. Světové války, rehabilitaci fašismu a možnost jeho znovunastolení. Fašismus se opět probouzí a vidí v hospodářské krizi možnost opětovného nástupu. Tomuto trendu musíme bránit. Vychovávejme k vlastenectví, k hrdosti na naše předky, na jejich um, statečnost a odolnost. Nikdy jsme se zcela nepokořili a po všech útrapách, kterými jsme jako národ prošli, jsme vždy vztyčili znovu a znovu svou hlavu. Buďme vlastenci, nikoli nacionalisté.
Za mír a svobodu je potřeba neustále bojovat.


Věra Žižková, členka ÚV

skola2 1905 X

KH KV KSČM

 

Reklama

logo komise mladeze

Go to top