Pietní akty v kraji – největší v Odolově

K odolovskéodolov22_vence.jpgmu památníku „Cesta osvobození“ přišlo 8. května kolem osmdesáti zástupců okresních organizací KSČM Královéhradeckého kraje, členů spolků KČP, Památníku Odolov, ČSBS a starostové dvou okolních obcí i další občané, aby uctili památku obětí bojů vedených již na samém konci druhé světové války při osvobozování východních Čech.
K přítomné veřejnosti promluvili starosta Rtyně v Podkrkonoší Zdeněk Špringr, který navštěvuje akci od roku 2007 – vzpomínáme, děkujeme a nezapomeneme na oběti druhé světové války –, a starosta Malých Svatoňovic Vladimír Provazník. Krajská předsedkyně KSČM Věra Žižková, připomněla rozšiřování fašismu po Evropě, zdůraznila nepříznivé dopady konfliktu a boj o zdroje surovin i potravin a to, že se komunisté budou dále zastávat obyčejných lidí a budou stát na straně míru, doufá, že se diplomaté na míru brzy dohodnou. Památce obětí bojů o východní Čechy se poklonilo na šedesátku přítomných účastníků. Akci moderoval Radim Fryčka, zastupitel Úpice. Obdivuhodný byl malý Lukáš - vojáček práče, který statečně a bez pohnutí celou akci ustál.

odolov22 tu wodolov22 zizk wodolov wKomunisté z Úpice upravili na brigádě areál památníku, aby byl na pietní akt připraven. Přes noc někdo nabarvil dva přístupové schody modrou a žlutou barvou, i šest velkých dlaždic. Možná chtěli neznámí občané připomenout, že mnoho vojáků pocházelo z Ukrajiny. Místo barev mohli přinést věnec.
odolov22 schody w


V Královéhradeckém kraji si památku osvoboditelů připomněli zejména komunisté na mnoha místech – v Hradci Králové na třech místech, velká skupina (LKŽ, ČSBS, ČRSp.) pak 9. května na Lesním hřbitově, v Novém Bydžově i v Chlumci n. Cidlinou, dále v Týništi, v Dobrušce, v Bílém Újezdu, v Rychnově n. Kn. Také na Jičínsku a Trutnovsku – v Úpici Na Záhonech.

leshrb22 marta w
skola2 47 X

KH KV KSČM

 

Reklama

logo komise mladeze

Go to top