×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 455

Pomalu začínáme bilancovat

vobornikPomalu začínáme bilancovat  čtyři roky vládnutí v Královéhradeckém kraji. Já osobně bilancuji oblast zdravotnictví, kde s postupem času vyvstává čím dále více otázek, ale odpovědi se hledají špatně. Ovšem naši kandidáti nebudou mít od opozice  a medií úlevu a musí být připraveni prakticky na vše.

Hlavní otázkou zůstává personál v našich nemocnicích. My pouze řešíme důsledky chybné vzdělávací politiky státu ve zdravotnictví, a bez peněz to bohužel nejde.

Ale co když ani peníze nepomohou, podlehneme všemocné ruce „trhu“ a budeme donuceni uzavírat některá oddělení oblastních nemocnicích. Musíme v našich nemocnicích zachovat alespoň čtyři základní oddělení - gynekologii a porodnictví, dětské, interní a chirurgické oddělení. A bohužel vše ostatní bude „někdy“ v budoucnu asi v některé z nemocnic zbytné. Bude nutné rozhodnout o struktuře jednotlivých nadstavbových odděleních v oblastních nemocnicích jako krajském celku, tj. kolik ortopedií, kolik neurologií, ORL oddělení atd. budeme mít a kolik hlavně zvládneme zaplatit. Omezí to sice velmi pohodlí pacientů, my určitě tyto kroky nebudeme činit rádi, půjdeme proti svým volebním plánům a opozice nás označí za neschopné a skoro za kacíře, ale základní péče zůstane zachována. Bude to asi jedno z nejbolestnějších rozhodnutí v poslední době.
K řešení jistě bude i forma řízení a struktury, kterou se bude krajské zdravotnictví ubírat. Dosavadní systém, kdy vedle sebe funguje Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje a vedení jednotlivých oblastních nemocnic jako akciové společnosti je zkostnatěle, pomalé a hlavně drahé. Buď zjevně nutno přistoupit ke sloučení nemocnic pod jedno IČO (letos budou první zkušenosti a negativa známa v Pardubickém kraji), nebo ponechat nemocnice schopnému vedení a omezit či zrušit holding. To znamená i zvýšení odpovědnosti kraje, krajského radního za zdravotnictví. Bude to boj, a postup musí být „velmi“ opatrný, aby se nenapáchalo více škod než užitku.


Leoš VOBORNÍK,
zastupitel Královéhradeckého kraje

IN: Haló noviny 11. 5. 2016

skola2 1703 X

KH KV KSČM

 

Reklama

logo komise mladeze

Go to top