Přání k MDŽ 2021

tulipany lednice wMilé ženy, soudružky, přítelkyně, kamarádky – i ti, kteří se cítíte ženami,

chtěla bych Vám všem poblahopřát k dnešnímu Mezinárodnímu dni žen.

Přes všechno znevažování tohoto důležitého svátku, které zažíváme v současné době v různých mediích, je pro nás MDŽ čím dál důležitější. Ne všech cílů, které si klade moderní pokrokové ženské hnutí bylo dosaženo. Stále, i když jsme polovinou lidstva, máme menší podíl na rozhodování ve světové politice, stále jsme levnou pracovní sílou i na vyšších postech, stále v mnoha zemích světa není dostupné vzdělání pro ženy a dívky, ve válečných konfliktech jsou prvními obětmi právě ženy.

Ani u nás není pro mnohé ženy situace lehká. Je spousta žen – zejména samoživitelek – balancujících na pokraji bídy, jsou ženy jako oběti domácího násilí, většina žen je finančně diskriminována. Platy žen jsou až o třetinu nižší než platy mužů se stejným vzděláním a na stejných pozicích.
Na to všechno bychom měly poukazovat a hledat řešení, které by ženám pomohlo.
Někteří muži nám v tento den sice galantně darují kytičku, ale potom tvrdě bojují o své pozice, aby je případně "nějaká ženská" neohrozila. Dokázat, aby bylo více žen na významných místech, jak v politice, tak i ve vedení firem, státních i vědeckých institucí, je dalším krokem k emancipaci.
Neměli bychom však ani zapomínat na úlohu žen jako matek. Základy výchovy dalších generací leží též na ženách a jaké budou příští generace, o tom rozhodují právě současné ženy – matky. Společnost by měla i v této úloze ženám podat pomocnou ruku a vytvořit jim zázemí pro plnění této důležité společenské funkce. Školky, jesle, stravování dětí, to jsou důležité prvky moderní společnosti, ale též ohled zaměstnavatelů na potřeby žen-matek.

Milé ženy, ještě jednou: hodně lásky, spokojenosti, úspěchů a hodně sil ve Vašem často nelehkém životě

přeje
zizkova veraVěra Žižková,
předsedkyně Královéhradeckého KV KSČM
Článek vyšel i v Haló novinách 11. března 2021.
skola2 929 X

KH KV KSČM

 

Reklama

logo komise mladeze

Go to top