Předvolební klání ještě nekončí

mitinkhk 17 1wPředvolební kampaň je vždy náročná a stranu čeká ještě každý rok po dalších deset let. Na kandidátech je, aby představili veřejnosti svůj přínos k programu KSČM do sněmovních voleb. V čelních pozicích kandidátky č. 8 Královéhradeckého kraje je poslanec Zdeněk Ondráček, jenž se věnuje bezpečnosti, a poslankyně Soňa Marková, zdravotnictví. Z dalších kandiátů se představila veřejnosti trojka na kandidátce Táňa Šormová, nyní krajská zastupitelka, jejím oborem by bylo školství a využítí volného času dětí, čtyřka Václav Ort za podnikatele a pátý Josef Lukášek, též krajský zastupitel a spisovatel, který sleduje oblast sociální a kulturu. Zejména na nich a krajské předsedkyni spočívala náročnost kampaně.

castolovice org 1V Královéhradeckém kraji je třeba pomoci poslanců při dokončování dálnice D11 a D35. Podporovat však více i železniční nákladní dopravu. Rovněž hlídat ekologické dopady průmyslového rozvoje i zemědělství. Kontaktní kampaň mezi lidmi začala již na přelomu měsíce na výstavě Zahrada východních Čech v Častolovicích, která představovala hlavně pro organizátory čtyřdenní maraton mezi tisícovkami zahrádkářů. Rozdalo se zde asi nejvíce propagačních materiálů, balonků i drobných dárků. Zde se postupně také objevily hlavní osobnosti z kandidátky – poslankyně Soňa Marková i poslanec Zdeněk Ondráček, Táňa Šormová, Josef Lukášek, Václav Ort a Petr Forche, Petra Zakouřilová, Petr Typlt, Josef Zima i pardubický poslanec Václav Snopek.

mitink tyniste17Za chladné soboty se konal první mítink v kraji na Žižkově náměstí v Jičíně, kde se představila první pětka kandidátů a další tři kandidáti z Jičínska. S živou hudbou a malým občerstvením agitovali za program strany i při špatném počasí oslovili jičínské obyvatele, jdoucí na trhy.

Na Rychnovsku objeli hlavní aktéři z čela 

kandidátky tři města – Dobrušku, Rychnov nad Kněžnou a Týniště. Kvůli špatnému počasí však účast veřejnosti nebyla nějak velká. Přišli hlavně skalní příznivci strany. Oni se také chtějí dozvědět, co který kandidát nabízí a chce prosazovat. Chtějí se ptát, poradit. Obdobná situace byla na mítinku v Náchodě, kde je poslankyně Soňa Marková také předsedkyné okresní organizace. Kromě prezentace programu KSČM ve zdravotnictví má za úkol organizovat volební akce a aktivity okresní.

mitink jc 17 wPěkné polojasné počasí provázelo mítink v krajském městě, na rozdíl od těch v Jičíně, Dobrušce, Rychnově, Týništti a v Náchodě. Poslední mítink bude 17. října na trutnovském Krakonošově náměstí od 15 hodin. Na krajský mítink na Baťkovo náměstí do Hradce Králové dorazili kandidáti KSČM ze všech okresů, kromě prvních pěti na kandidátce přijela Petra Zakouřilová, Petr Typlt a František Vrabec. Dobrým nápadem bylo také zapojení sanitního vozu, jehož personál měřil zdarma kolemjdoucím krevní tlak. Nikoho však nebylo potřeba odvézt... I když se jedna dostala do rozepře s Václavem Ortem o cenu másla, která by podle ní měla být ještě – vzhledem k výši průměrné mzdy – za sto korun. Přehlédla, že jiné položky ve spotřebním koši narostly až stonásobně. Jeden pán si na protest zapískal. Nálada zde však panovala příjemná. Mnoho občanů ocenilo Zdravotní knížku Soni Markové, věnovanou zejména prevenci. Lidé podepisovali čerstvou petici proti těžbě lithia zahraniční společností.

mitinkhk 17 4wPoslanci absolvovali veřejné besedy s občany i v menších obcích, například na Rychnovsku v Lipinách byla Soňa Marková, která objasnila cestu do Tibetu. Zdeněk Ondráček besedoval hlavně v mnoha obcích na Trutnovsku, přijel i do Nového Bydžova,  a s Táňou Šormovou v Týništi n. O. přiblížili život na Kubě. Pobeseduje na akci Česko-ruské společnosti v Hradci Králové 19. října k Ukrajině. „Je třeba takto mezi lidi pracovat stále, základní organizace by si měly poslance zvát aktivněji. Prostor se vždy najde,“ dodává poslanec.

Náročné pro oba poslance byly televizní a rozhlasové debaty Mezi zajímavé akce na veřejnosti patřila soutěž Muž roku a NEJ sestřička v Náchodě, které tradičně zaštiťuje Soňa Marková. Zdeněk Ondráček zase za doprovodu novinářů z Deníku jel na kole s dalšími lídry z Hradce Králové do Smiřic. Podle jeho slov: „Neměl jsem však při jízdě příliš šanci občany oslovit. Bylo to zřejmě atraktivní nejvíce pro Deník.“.

V okresech objedou radiovozy ještě zbývající obce – a některé i podruhé. Už před měsícem zahájily krajem cesty okresní radiovozy s osádkou, jež propagovala KSČM. Osádka do voleb rozvážela čerstvé Haló noviny s krajskou stránkou, letáky a vylepovala plakáty. Na těchto cestách ji doprovázeli kandidáti a učiní tak i po zbytek týdne. „Náchodské komunisty čekají ještě do voleb cesty po Broumovsku,“ upozornila Soňa Marková.

Aktivity pro podporu programu KSČM a kandidátů se rozvinuly samozřejmě i na webových stránkách a krajském facebooku. Profil Zdeňka Ondráčka vede ve sledovanosti s několika mitinkhk 17 3wtisíci přátel a zhlédnutí. Komentáře k aktuálnímu dění jsou v současnosti opravdu nejsledovanější.

Volební teoretici píší, že ani 8 % voličů v kraji pro stranu nemusí znamenat získání mandátu. Předpokládáme, že se to KSČM týkat nebude. „Přejeme si, aby čas, aktivita a peníze vložené do volební kampaně jak v tiskovinách, tak na internetu se co nejvíce zúročily ve volebních místnostech a nejméně dvě poslanecká křesla nám v kraji zůstala. Volebních stran je v kraji 24, a tak boj o voličské hlasy nebude jednoduchý,“ řekla Věra Žižková, předsedkyně krajské KSČM, která doprovázela všechny mítinky.

(vha)

 

skola2 2082 X

KH KV KSČM

 

Reklama

logo komise mladeze

Go to top