Pro KSČM je pacient vždy na prvním místě

markova 17 wČeskou republiku zaplavily oranžové billboardy s usměvavými politiky a jejich tradičními předvolebními sliby. Při pohledu na plakáty se zdravotnickou tématikou mě napadá jediné. Drzost sociálních demokratů nezná mezí přesně v duchu hesla „nikdo vám nemůže dát to, co vám já mohu (opakovaně) slíbit“. Ve volebním období 2013 – 2017 jsem předložila důležitý návrh zákona o návratu prvních tří dnů placené nemocenské. I když to bylo součástí programu vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL a opatření mělo podporu více než devadesáti procent zaměstnanců, žádný takový zákon ministr zdravotnictví ani ministryně práce a sociálních věcí nepředložili. KSČM jim mým prostřednictvím podala pomocnou ruku, ale tento zákon se podařilo protlačit po mnoha měsících až do třetího čtení pouze pomocí tzv. opozičních okének. Tam však jeho strastiplná cesta skončila.

Byl zamítnut s tím, že sociální demokraté předloží vlastní návrh a také, že se čeká na dohodu v tripartitě, tedy na souhlas zaměstnavatelů. ČSSD ale zapomněla tehdy důvěřivým občanům sdělit, že to v době Sobotkovy vlády už nebude. Nyní si tento slib opět „nabubřele“ napsali na plakáty.
Lídr volební kampaně Zaorálek také halasně bojuje za „zdravotnictví bez poplatků“. Nevysvětluje, proč nebyl podpořen můj návrh zákona na zrušení všech tzv. regulačních poplatků, včetně toho za pohotovost. Kvůli tomuto poplatku a neochotě praktických lékařů zabezpečovat pohotovostní službu si pacienti raději volají drahou rychlou zdravotnickou záchrannou službu. I další můj návrh – novela zákona o pravidelném navyšování plateb za tzv. státní pojištěnce, která by zajišťovala dostatek předvídatelných příjmů do systému veřejného zdravotního pojištění, sociální demokrati ve sněmovně nepodpořili. A to i přesto, že ministr zdravotnictví Ludvík při jednání zdravotního výboru prohlásil, že je to správný a dobře napsaný návrh. I tady se navíc jednalo o jeden z významných bodů programu dosluhující vlády.
Velkým problémem České republiky je občasný nedostatek některých léků v lékárnách i nemravné zisky firem a lékáren, které bohatnou z tzv. reexportů. Připravila jsem spolu s pacientskými organizacemi po vzoru fungující slovenské předlohy návrh zákona, který by této „redistribuci“ léčivých přípravků skutečně zabránil. Ani zde jsem však podporu „všeslibující“ sociální demokracie nenašla. Pro pacienty se tak ze zdravotnických návrhů KSČM podařilo prosadit alespoň bezplatné očkování pro seniory nad 65 let proti pneumokokům a proti rakovině děložního čípku nejen pro dívky, ale i pro chlapce.
Je jasné, že sociální demokraté vždy před volbami používají účelově populistickou levicovou rétoriku, ale poté, co se dostanou k moci, své sliby většinou neplní. KSČM opakovaně dokazuje, že je stranou, pro kterou je pacient vždy na prvním místě, a proto se vyplatí nám dát svůj hlas.
Soňa MARKOVÁ,
dvojka královéhradecké krajské kandidátky KSČM do PS PČR

skola2 1687 X

KH KV KSČM

 

Reklama

logo komise mladeze

Go to top