Slavnostní klepání kladívky v náchodské nemocnici nevzbuzuje jen naději

markova 17 w

Po šesti letech slibů a nekonečného čekání se nedávno pro pacienty a zdravotníky na Náchodsku lehce zablýsklo na lepší časy. Politici krajské koalice uprostřed staveniště usilovně bušili kladívky do základního kamene více než miliardové přestavby a nadšeně se plácali po ramenou. Měli proč.

Sešli se tam totiž zástupci všech politických subjektů zodpovědných za neuvěřitelný amatérismus a neúnosné odklady při vypisování obřího tendru. Královéhradecký kraj jej totiž poprvé vypsal již v březnu 2012 a v květnu následujícího roku ho zrušil. Podobně se tak stalo druhému tendru, vypsanému v červenci 2015. Třetí byl zrušen novým vedením kraje v prosinci 2016 a teprve v srpnu 2017 (!) vypsalo vedení kraje tendr čtvrtý. A aby toho nebylo málo, teprve čtvrt roku od podpisu smlouvy na první etapu modernizace se koná zmiňované slavnostní poklepávání. Vlivem opakované nekompetentnosti a šlendriánu vedení kraje, dříve výhradně ČSSD a nyní i ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, se cena postupně navýšila na závratných 1,344 miliardy korun pouze za stavbu. Dlouhodobě podfinancovaná náchodská oblastní nemocnice dnes trpí nejen nevyhovujícími prostorami, ale i špatným »menežmentem«, který nedokáže řešit problémy včetně nedostatku zdravotnického personálu. Ani rázný, ale ve zdravotnictví nezkušený krajský radní pro zdravotnictví spolu se současnou šéfkou nemocnice nepřispívají svým necitlivým a neuváženým přístupem k uklidnění a zlepšení situace. Hrozí tak, že po slibovaných dvou (doufejme!) letech přestavby za plného provozu nebude mít zmodernizovaná nemocnice potřebný lékařský i nelékařský personál a dosud těžce zkoušení pacienti budou paradoxně nuceni hledat potřebnou péči jinde.

První nečekanou »nepříjemností« už dnes je nepochopitelný krok kraje směrem k placenému parkování v areálu nemocnice. Šedesát korun za čtyři hodiny parkování, a následně dokonce za každou další hodinu 100 korun, je skutečně nepřijatelné. Vždyť čekání na ošetření bývá často mnohahodinové nejen pro pacienty, ale také pro doprovázející osoby dětí a seniorů. Odůvodnění, že lidé využívali parkování u nemocnice, když potřebovali do města na nákupy a do práce, je nesmyslné pro každého, kdo ví, že se nemocnice nachází celkem »nepohodlně« daleko na kopci nad Náchodem.

Tento asociální krok kraje a oprávněné stížnosti občanů žijících v okolí staveniště podpořené nesouhlasnou peticí, jejichž ulice se změnily na neplacené parkoviště, musí nyní urychleně řešit samotné město Náchod zřízením provizorních neplacených parkovacích ploch a snad i kyvadlové autobusové linky. Zajistit základní služby pro pacienty musí ale být základní prioritou a povinností kraje!

Soňa MARKOVÁ, zastupitelka města Náchoda a kandidátka KSČM do Senátu

In: Haló noviny 27. 6. 2018 

skola2 925 X

KH KV KSČM

 

Reklama

logo komise mladeze

Go to top