×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 448

Zůstane práce matkou pokroku?

tresne kvetJiž přes sto let slavíme 1. máj jako svátek práce. Jsou období, kdy je práce nedostatek, a tak se tvoří "armáda" nezaměstnaných, pak přijde doba, kdy je po zaměstnancích poptávka. Jedná se zvlášť o některé profese, které na pracovním trhu chybí.

Nyní často slyšíme o nedostatku řemeslníků. Chybí technici jak vyučení, tak i vysokoškoláci. Začíná být i nedostatek lékařů a zdravotních sester. Vše je to důsledkem volné ruky trhu. Problémy se řeší, až když nastanou.

Připravit zdatného odborníka není záležitost několika týdnů či měsíců, ale několika let. Absolventi škol jsou sice teoreticky vzděláni, ale potřebují projít i praxí a nasbírat zkušenosti, které školy nemohou poskytnout.

V současné době se dostává do důchodového věku početně silná poválečná generace a měla by být nahrazena dětmi narozenými před 25 až 30 lety. To jsou mnohem slabší ročníky, na kterých se podepsal liberální přístup ke vzdělání pod heslem: studuj hlavně to, co tě baví. O uplatnění v reálném životě tato mládež moc nepřemýšlela. Školy podbízivě upravovaly obory studia podle přání žáků a ne na základě potřeb vývoje ekonomiky. Nyní nám mnohé profese chybí a jen těžko budeme znovu tyto odborníky získávat, protože i učitelé a mistři, kteří jim mohli předávat své znalosti a zkušenosti, odcházejí na odpočinek a noví odborníci na jejich místa nenastupují.

Náš národ byl znám vždy svou vynalézavostí a zručností, snad tomu bude i v budoucnu, potíže překonáme a budeme moci i nadále mluvit o zlatých českých ručičkách.

Oslavme na prvního máje všechny naše šikovné pracující občany a přejme jim, aby za svou kvalitní práci měli i odpovídající odměnu. Nezapomínejme však, že máj je také lásky čas a předávejte svou lásku všem v svém okolí – nejen v máji.

Věra Žižková

skola2 1758 X

KH KV KSČM

 

Reklama

logo komise mladeze

Go to top