Zveme na pietní akt v Choustníkově Hradišti

chhr 17 celekZveme veřejnost na 16. pietní shromáždění občanů k uctění
památky obětí pochodu hladu a smrti z koncentračního tábora Gross Rosen, které se koná v sobotu 23. června 2018 od 10 hodin dopoledne u památníku obětí pochodu v Choustníkově Hradišti. 

Z historie pochodu
Koncentrační tábory, až na malé výjimky, v Protektorátu Čechy a Morava nebyly. Pouze v obsazeném pohraničí nacisté umístili řadu detašovaných pracovních táborů, které spravovaly „mateřské“ koncentrační tábory Dachau (Dolní Rakousko), Flossenbürg (Bavorsko, Falz) a Gross Rosen (Slezsko v dnešním Polsku, dříve Prusku).
Soví hory, asi 30 km od Broumova, nejsou velké. Jde jen o malebnou pahorkatinu. Je však protkaná nejméně devíti kilometry velkých štol, většinou dvoupatrových. Část chodeb je stále neobjevena. Dole se mohlo pracovat, v patře by vedly silové rozvody, vzduchotechnika atd. Jednalo se o systém štol, chodeb a sálů. V Sovích horách vězňové umírali. Ani podle rozsáhlých hřbitovů nikdo přesně nepoví, kolik nebohých vězňů, nejméně dvaceti národností, zde našlo svůj konec. Šlo převážně o mladé lidi ve věku 25–40 let, hlavně o Poláky, Slováky, Maďary, Němce, Židy, Rusy, Bělorusy, Ukrajince a Čechy. Žádný problém! Mateřský koncentrační tábor Gross Rosen „ztráty“ plynule doplňoval.
...
V posledním válečném roce se nacházelo v KT Gross Rosen 77 904 vězňů, hlídalo je 4 000 strážných SS a jistou dobu je „léčil“ i válečný zločinec doktor Mengele. Ve stejné době pracovalo v Sovích horách na 13 000 vězňů. Když Rudá armáda 9. února 1945 překročila u Wroclawi Odru, Němci mateřský tábor a pobočné tábory urychleně evakuovali. Všemi prostředky – vlaky, ale především ostrými denními pochody.
Jeden z táborů umístěný v Kaltwasser byl směrován do protektorátu na nádraží v Josefově. K. H. Frank však překročit protektorátní hranici u Heřmanic nepovolil. Vězňové museli přenocovat v Choustníkově Hradišti. Pátý den pochodu 18. února 1945 však vězňové byli značně vysíleni. Došlo k selekci a slibům, že nemocní budou odvezeni. Šlo však jen o „nordickou lest“ doprovodu SS. Za vydatné asistence místních četníků a členů NSDAP je ubili.
Po osvobození v září 1945 bylo exhumováno 12 hrobů a důstojně pohřbeno 179 vězňů. Pískovcový památník byl odhalen 31. srpna 1952.

Jaroslav Štrait

Pořádají: Klub českého pohraničí, z. s., Královéhradeckého kraje, Obecní úřad v Choustníkově Hradišti, Český svaz bojovníků za svobodu, z. s., Královéhradeckého kraje za významné podpory Krajského vojenského velitelství AČR v Hradci Králové.

skola2 1305 X

KH KV KSČM

 

Reklama

logo komise mladeze

Go to top