Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Deinstitucionalizace není legrace

sarova Co znamená v současné době velmi frekventované slovo „deinstitucionalizace“ pobytových služeb? Rozumíme tím přesun poskytované péče z instituce (pobytového zařízení, ústavu) do přirozeného prostředí klienta. Opustit poskytování sociálních služeb ve velkokapacitních zařízeních a umožnit klientovi žít co nejvíce běžným způsobem života. I Královéhradecký kraj má zpracovanou Strategii rozvoje dostupnosti a kvality sociálních služeb Královéhradeckého kraje poskytovaných v komunitě pro osoby s postižením a duševním onemocněním 2015–2023 a navazuje na své dosavadní aktivity v podpoře terénních sociálních a návazných služeb.

Tyto aktivity zohledňují priority v oblasti sociálních služeb na úrovni národní. Prioritou zůstává dodržení požadavku Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením – zejména ve vztahu k čl. 19 Úmluvy – zajistit rovné právo všech osob se zdravotním postižením na nezávislý způsob života. Umožnit osobám se zdravotním postižením setrvání v přirozeném prostředí a aktivní zapojení se na trh práce a do společnosti.

Proces deinstitucionalizace můžeme považovat za úspěšný, pokud i podpůrné služby budou dostatečné ve všech regionech. V současné době je hlavní problém v dostupnosti bydlení a zaměstnávání lidí s postižením a duševním onemocněním.

Myslím si, že prioritou kraje musí být to, aby péče o tyto osoby byla zachována a klient měl možnost, když to jeho zdravotní stav bude vyžadovat, využít i pobytové zařízení, které se bude nacházet v našem kraji a ne na opačném konci republiky.

Zdeňka ŠÁROVÁ, zastupitelka KhK

skola2 4548 X

KH KV KSČM

 

Kalendář akcí

po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Počasí v kraji

Doporučujeme

halo noviny logo

Go to top