Právo občana na účast na veřejném zasedání zastupitelstva obceČasto se při dotazu, proč lidé nechodí na veřejná zastupitelstva obce, setkávám s odpovědí
„Proč bych tam chodil(a), když se můžu pouze dívat a mlčet.“ Možná hlavně z těchto důvodů je účast občanů mnohdy velmi malá, až mizivá. Lidé se mýlí,
na vině je nedostatečná znalost Zákona č. 128/2000 Sb. ze dne 12. dubna 2000 o obcích.práva občana obce při veřejném zasedání zastupitelstva obce.
Zákon v tomto případě kromě jiného říká:Občan má právo vyjadřovat na veřejných zasedáních zastupitelstva obce svá stanoviska k projednávaným věcem.
V praxi má tedy občan právo před hlasováním zastupitelů o projednávaném bodu požádat o slovo a říci svůj názor, případně návrh k projednávaným věcem a řídící jednání zastupitelstva mu musí udělit slovo. Jednací řád, který má ze zákona každá obec, určuje čas daný jednacím řádem pro vyslovení názoru a určuje počet vystoupení k danému bodu (v Borohrádku je čas omezen na 3 minuty a jedno vystoupení k jednomu bodu).
Kromě jiného má občan ze zákona právo:
* Hlasovat v místním referendu. * Vyjadřovat se k návrhu rozpočtu obce. * Nahlížet do rozpočtu obce, do usnesení a zápisů zastupitelstva obce, do usnesení rady obce, výborů zastupitelstva obce a komisí rady obce a pořizovat si z nich výpisy. Práva občanů obce najdete v § 16 výše uvedeného zákona o obcích. Demokracie je sice pomalá, ale lidstvo zatím nic lepšího nevymyslelo. Vaše účast je vhodná, vždyť zastupitelé rozhodují o užití vašich peněz.
Ing. Miroslav Palhoun, zastupitel Borohrádku
KH KV KSČM