Byl Drahoš důstojným soupeřem Zemana?

voleb urnaPo sečtení hlasů druhého kola prezidentských voleb ihned začala diskuse, proč Zeman porazil Drahoše. Zemanův tábor samozřejmě slavil. Pokud se někdo domníval, že tábor Drahoše bude hledal zejména příčiny porážky, hluboce se mýlil. Všichni jeho obdivovatelé se pustili do hledání něčeho, čím by přes porážku vyzvedli zásluhy svého favorita.


A věřte, nevěřte, opravdu to „něco“ našli. Doslova se nadšením zalykali a stále zalykají, jakým ohromným úspěchem je zisk hlasů úplně neznámého politického nováčka, jakým Jiří Drahoš byl. Vždyť získal jen o 152 tisíc hlasů méně, než prezident. A to v minulosti, pokud vím, nebyl ani zastupitelem své rodné obce Jablunkova.

Chápu, že v případě jakéhokoliv neúspěchu se každý snaží najít nějaké „polehčující okolnosti“, ale neměla by chybět alespoň špetka objektivnosti?
Každý soudný a objektivní občan naší země musí uznat, že Miloš Zeman neporazil jen Jiřího Drahoše. Kdyby to byl jediný soupeř, dovolím si odhadnout, že by zvítězil v procentech poměrem 80 : 20. Miloš Zeman totiž musel porazit zejména neskutečné množství dalších soupeřů.

Připomeňme si alespoň některé.
Nekonečná řada předních politiků většiny politických stran a uskupení napadala, pomlouvala a špinila našeho prezidenta. Zároveň se jednalo o politiky, kteří měli zelenou ve většině sdělovacích prostředků. Příklad – pamatuje snad někdo, že by v posledních měsících v televizi některý den nevystoupil pan Kalousek? Jednalo by se o nepředstavitelnou výjimku.
Zvláštní rozbor by zasloužila vystupování různých politologů, sociologů a nevím jakých hluboce teoreticky uvažujících lidí, kteří se denně otírali o prezidenta republiky. Nabyl jsem dojmu, že máme uvedené teoretiky výhradně pravicového a antizemanovského zaměření. Proč? V podstatě nikdo s odlišným názorem nebyl sdělovacími prostředky puštěn ke slovu.
Pozadu v pomlouvačné kampani proti prezidentovi Zemanovi nezůstali ani naši umělci. Jen si uvědomme, kolik známých tváří se rvalo ne za zvolení Drahoše, i pro ně byl neznámým akademikem, ale za nezvolení Zemana.
Samostatnou kapitolu by zasloužili naši novináři. Většina z nich snad ani nezná význam slova „objektivita“. Z píšících si neodpustím připomenout Alexandra Mitrofanova. Z něj doslova čišela nenávist vůči naší hlavě státu. Například při čtení jeho bezprostředního komentáře po předvolební debatě na Primě na internetu /v Právu zveřejněn nebyl/, kde hodnotil Jiřího Drahoše jako „něco mezi nebem a zemí“ a Miloše Zemana posílal zpět na Vysočinu, jsem nabyl dojmu, že není při smyslech. Ale byl to jen dojem.
Nejvíce mě však zarážela angažovanost veřejnoprávní České televize. O její objektivitě a vyváženosti nemá cenu psát. Je jí minimum. V případě předvolebních akcí a vystupování vůči prezidentovi republiky v neobjektivnosti a demagogie byl nedostižný zejména Václav Moravec. Proto asi nebyla náhoda, když moderování dialogu kandidátů před druhým kolem voleb, na který na základě výzvy pana Drahoše Miloš Zeman přistoupil, odmítl. Také jsem přesvědčen, že je nejvyšší čas, aby se Rada České televize začala zabývat vysíláním neobjektivních, nevyvážených a jen vyvoleným hostům stranících pořadů zejména v oblasti zpravodajství, událostí a komentářů. Pokud toho nebude schopna, mělo by se zvážit nové složení Rady.

Domnívám se, že výše uvedené příklady neoficiálních soupeřů Miloše Zemana ukazují, že Jiří Drahoš nebyl tou rozhodující osobností volby prezidenta.

Po prohraných volbách pan Drahoš slíbil svým voličům, že veřejný život nemíní opouštět a „pojede dál“. Pravděpodobně uvažuje o kandidatuře ve volbách do Senátu. Má–li opravdové přátele, měli by ho upozornit, že by ho v takovém případě nečekal volební boj s programem „všichni proti Zemanovi“. Tam by už byl opravdu jen sám za sebe. V lepším případě s podporou nějaké strany typu TOP 09. Zájem jiných stran o něj jsem zatím nezaznamenal.
Něco bych však přece jen u Jiřího Drahoše vyzvedl. Jeho prognostické schopnosti. Dokázal odhadnout, že slavit po druhém kole voleb nebude mít možnost a proto vítězství oslavil s předstihem již po výsledcích v kole prvním.

Bedřich Chasák
Rychnov nad Kněžnou

http://www.kscmrk.cz/hlavni-clanky/byl-drahos-dustojnym-souperem-zemana

skola2 1580 X

KH KV KSČM

 

Doporučujeme

halo noviny logo

Reklama

logo komise mladeze

Go to top