Charita počesku

chudobaPo novém roce nastoupí v mnoha obcích a městech sbírka tříkrálová, kdy děti koledují a vybírají do církevní pokladničky Církve římskokatolické,. Vloni bylo vybráno téměř sto milionů! Ve zprávách z médií bylo uvedeno, že 4/5 výnosu šly na charitativní účely - pro hendikepované a na různé azylové domy ap. To chválíme. Zbytek si tedy zřejmě ponechala církev. Ona církev, jež má největší podíl z daru našeho státu z tzv. vyrovnání s církvemi. Z dějepisu si jistě pamatujeme, že církev vybírala od poddaných desátek. V tomto případě je to však "dvacátek"!

Ptáme se, proč celý příspěvek není dán potřebných občanům, když je zatím církev placena státem? Dostává na výplaty farářům a hodnostářům, příspěvky státu a obcí na obnovu církevních památek a nově i finanční vyrovnání?

Pěknou charitou počesku je i to, že různé azylové domy pro lidi bez přístřeší, za to přístřeší vybírají poplatky - od 40 Kč za přenocování, nebo za vyprání prádla, nebo za vykoupání...

Organizace, které domovy provozují (museli je vybudovat, opravit) jako například Diecézní katolická charita Hradec Králové, dostávají příspěvky na svoji činnost od Kh kraje i například z Evropských fondů (ESF - pro zaměstnanost). Chválíme, že se snaží lidi znovu motivovat a připravit do pracovního poměru.

Ovšem proč v zařízeních, jež Charita spravuje mají tito lidé – často s minimálními invalidními důchody, nebo jen s příjmem životního minima 3410 Kč – mají ještě platit? Vždyť by tam jen za ubytování na měsíc, celou tuto částku museli nechat! Občas tam dostanou zdarma polévku nebo čaj. Takoví nízkopříjmoví - bezdomovci mohou čekat jen na vánoční polévku. Tu letos rozdávali na hlavním nádraží v Hradci Králové.

Nesuďme, že to jsou lidé ve většině tací, kteří pracovat nechtějí. (Sociální dávky "živí" povětšinou opravdu jen rodinu s dětmi.) Spadá sem velké množství dlužníků, kteří přišli o vše - vlivem vysokých úroků podvodníkům a odměn advokátům a exekutorům. Než se z této situace dostanou, jsou doslova v pasti. Někteří nastoupit do práce nemohou, protože by výplatu exekutoři obstavili. Musí se evidovat na úřadu práce a o práci se ucházet, jinak ani tuto žebračenku od státu nedostanou. Pokud trochu šlápnou vedle - nepřijdou včas na úřad nebo odmítnou pracovat na nelidský třísměnný i čtyřsměnný provoz - jsou zbaveni i této žebračenky. Jak se situace nevyřeší do roka, jsou tito lidé v pasti doživotní.

Právo na střechu nad hlavou, kterou jim dává Základní listina lidských práv a svobod si mohou vyvěsit leda na kontejner. Listiny se dovolávala se jí i Charta 77. Co se od té doby změnilo? - Pamětnici to hned připomenou: v roce 1977 jsme v Československu bezdomovce v dnešní podobě opravdu neměli!

Mirka Vohralíková

skola2 1777 X

KH KV KSČM

 

Doporučujeme

halo noviny logo

Reklama

logo komise mladeze

Go to top