K volebním výsledkům

Již jste se mnozí seznámili s množstvím reakcí na volby, jejich souvislostmi od znalých analytiků a komentátorů. Dosti se objevují možné souvislosti a kritiky. Hnutí ANO sice zvítězilo, ale ne výrazně. I když se zmiňuje převaha opozice a s nezvolenými stranami a nevoliči – 2,8 milionů voličů proti 2,5 milionům SPOLU a Pirátstanu. Jejich vítězství je trochu to Pyrrhovo. Naši prohru to ale nesmaže.

arrow down rightMěli jsme, dá se říci, využity všechny možnosti předvolební. Druhou záležitostí byla možnost financovat všeho více. Měli jsme k dispozici krajský web i okresní, jičínský facebook i krajský, ale sledovanost nebylo nějak závratná. Na sociálních sítích kandidáti byli, ale ne moc viditelní ve smyslu kampaně, až na Zdeňka nebo Marcelu, al i další – jistě jsem nestihla všechno projít... Strana měla odborného manažera, ale nestačilo to – z centra bylo vydáno dost variant aktuálních letáčků a propagačních obrázků k situaci pro sociální sítě. Mohly se k lidem dostávat rychleji i šířeji, jenže dobrovolníků je pořídku. Mezi kraji jsme byli v absolutních hlasech třetí předposlední. Nejvíce hlasů měl – Středočeský a Severomoravský kraj. Preferenční hlasy kandidátům také ne zcela odpovídaly původnímu pořadí, ale přesun měla úspěšný jen Soňa Marková.


V kraji jsme tedy s propagací strany neuspěli. Základnu voličů máme ve volbách do PS i kraje převážně v obcích okresů, i když se hlasy sbírají po desítkách, okresní města to nedoženou. U dělníků a zaměstnanců jsme pochopení volebního programu a smyslu levice nedošli. Lze to přičíst na vrub neslušné a antikomunistické volební kampaně? ANO=Babiš nepodpořili své spoluvládce a podporovatele a nyní nemají dost mandátů v PS. Strategie pravičáků – pro volby se spojit, jim vyšla. Povolební jednání včetně špatného zdravotního stavu prezidenta nebudou jednoduchá. Jak se píše: nemají nárok na poslanecké kluby – přesto se dohodnou. I Senát již přispěchal s potvrzením zvyšování výplat zákonodárcům.

V Otázkách V. Moravce předvolební situaci hodnotila z pohledu rozdělení společnosti Iveta Radičová. Kdy se na sociálních sítích skupiny lidí stejných názorů utvrzují ve svém stanovisku, používají se i lži a je to považováno za normální; verbální ataky a násilnické výkřiky se pak mohou transformovat i do skutečného fyzického násilí vůči nositelům jiného názoru. A to je to, co společnost rozděluje. Velice jí zarazilo, že levicové názory budou v Parlamentu chybět.

(vha)
skola2 292 X

KH KV KSČM

 

Doporučujeme

halo noviny logo

Reklama

logo komise mladeze

Go to top