Konkurz na prezidenta

zizkova 16 wJiž máme vyhlášeno datum prezidentských voleb, ale ještě dříve, než Senát termín stanovil, se roztrhl pytel s kandidáty. V současnosti jich máme již sedmnáct a další potenciální prezidenti si svou kandidaturu rozmýšlejí. Do voleb vstupují hlavně sami za sebe, jen někteří mají podporu politický stran nebo iniciativ, které jim pomáhají s podpisovou kampaní. Je i jeden kandidát, který si dal inzerát do novin, aby jej lidé podpořili.


Velmi mi to připomíná konkurzy na volná místa. Často se jich účastní snůška lidí, od odborníků přes namyšlené egocentristy, kteří si myslí, že zvládnou vše a všude.

Tak i přihlášení kandidáti tvoří různorodou směsici lidí, od starších po mladé, od politiků, umělců, podnikatelů, sázkařů až po bývalé vysoké manažery. Koho vybrat? Co očekáváme od budoucího prezidenta?
Měl by to být člověk, který má autoritu, bude hájit zájmy naší republiky a jejích občanů, bude ochoten a schopen spolupracovat s premiérem vzešlým z podzimních parlamentních voleb. U mnohých se zatím tyto vlastnosti nepodařilo objevit. Naopak, někteří se již dnes vyslovují, s kým nechtějí spolupracovat, jak povedou naši zem na západ, a pochvala ze zámoří je pro ně důležitější než zájmy českých občanů.
Volební kampaň mi spíše připomíná reklamu na nějaký zaručeně potřebný a skvělý výrobek. Dnes jsou asi politici dobrým zbožím a dá se na nich vydělat. Vítězí lepší marketing, a ne myšlenky, zásadovost, čestnost a lidskost. Takové vlastnosti dnes výrobek-politika neprodávají. Lepší jsou pomluvy, osočování, urážky a napadání. Současné trendy ve volební kampani částečně znehodnocují tuto funkci i kandidáty na ni. Ještě hůře na tom jsou voliči, kteří jsou masírováni médii, jež, hlavně ta veřejnoprávní, dávají nepokrytě najevo, za koho kopou a jak jsou »nestranná«.
Bude velmi záležet, jak lidé zhodnotí všechny informace, které se k nim dostanou. Kampaň teprve začíná.
Věra ŽIŽKOVÁ

 

In: Haló noviny 8. 9. 2017

skola2 1655 X

KH KV KSČM

 

Doporučujeme

halo noviny logo

Reklama

logo komise mladeze

Go to top