Nebezpečné vlastnictví

vaclav ort wPřed několika dny v České televizi se jeden z našich »nejvyšších bankéřů«, člen »bankovní rady«, vyjádřil ke stávající inflaci. Prohlásil, že záleží na americkém FEDu, jak se všechno ve světě bude vyvíjet dál, tedy na tom, co zřejmě »rozhodne dolar«. Možná, že opravdu na něm záleží, možná, že jde jen o výmluvu. Nevím, nejsem ekonom, nemohu posoudit. Pokud je to však pravda, pak je to špatná zpráva. Je třeba si totiž napřed dát otázku: Co je to vlastně FED?

Takže, co je to? FED – Federal Reserve Bank je americká centrální banka, která není v rukou státu, tedy USA. Jde o instituci, jež na soukromém základě vznikla v roce 1913. Tehdy se na ostrově Jekyll v americkém státě Georgie sešlo několik majitelů významných bankovních domů a vymysleli tzv. Aldrichův plán. Senátor Nelson Aldrich byl jedním z účastníků a zřejmě velmi ovlivnil zmíněné jednání, proto plán nese jeho jméno. Jeho hlavní součástí bylo zřízení centrální banky s výše zmíněným názvem. Rozhodující slovo dostaly finanční skupiny Ritschildů a Rockfellerů. Banka získala právo vydávat tzv. rezervní měnu, za níž se musela zpočátku zaručit americká vláda, a aby na tom nebylo dost, v témže roce jako 16. dodatek ústavy z 3. února, byl plán přijat Kongresem. Tak se vlastně dolar dostal do soukromých rukou. Postupně FEDem vytištěné bankovky byly dávány k dispozici vládě USA výměnou za obligace, tedy dluhopisy, a tak se měna a všechny finanční záležitosti Spojených států dostaly do rukou těch největších bank. Může se sice protestovat, ale platné to nic není, a tak »finanční systém (USA) byl předán skupině osob, které zajímá jen maximální zisk«, jak napsal senátor Charles Lindberg sen.
To prý později pochopil i John Kennedy a 4. června 1963 podepsal prezidentské nařízení Executive Order Number 11110, jímž zrod tzv. Federálního rezervního systému z roku 1913 anuloval. Jenže, údajně již na palubě letadla, jímž se nový prezident Johnson vracel z krvavého Dallasu, Kennedyho rozhodnutí zrušil. Že by další důvod k zavraždění prezidenta?
Jak to však skutečně je? Rozhoduje o »světové měně číslo jedna« skupina silných amerických bank? Vydělává vlastně na každém z nás, protože dolary se obchoduje a je za ně možné koupit všechno? Jak může zasáhnout do vývoje inflace? Pokud ano, proč se nepokusí ji zastavit anebo alespoň snížit na únosnou mez? A to třeba tím, co jsme si mohli přečíst 29. ledna, že zvýší od března svou úrokovou sazbu a ukončí nákup dluhopisů.
Nejsem ekonom. Neumím transakcemi nebo od stolu škrtnutím tužky měnit hospodářství světa. Vím jen jedno, jestli je měnová politika USA v rukou nejbohatších bank světa, je to nejen nebezpečné, ale i katastrofická zpráva pro ty z nás, kteří musí žít jen, obrazně řečeno, z práce svých rukou, protože nás už »mají jako na talíři«.
Václav ORT,
člen VV ÚV KSČM za Královéhradecký kraj

Zdroj: Haló noviny 5. března 2022
skola2 512 X

KH KV KSČM

 

Doporučujeme

halo noviny logo

Reklama

logo komise mladeze

Go to top