NENECHÁME VÁS URÁŽET

330px Bundesarchiv Bild 183 2004 0813 500 Deutsche Truppen in BrünnTo, že Hitler se připravuje na válku a že má spadeno na Československo se vědělo dávno před tím, než fašistická armáda Německá vtrhla do naší vlasti. Byl 15. březen a padal sníh. Češky slzely a Češi zatínali prázdné pěsti, protože zbraně jim vláda vzala. Již dávno před tím skandovali heslo "Dejte nám zbraně, dali jsme si na ně!". Velká Británie a Francie hodila Hitlerovi Československo jako sousto a snad si mysleli, že mu to bude stačit a dá jim pokoj. Když zjistili, že je nenasytný a že chce celý svět, bylo už pozdě. Záhy začala světová válka.

Prezident Beneš se s vládou uchýlil do Londýna a Protektorát Čechy a Morava dostal na starost Hácha, ale měl nad sebou slovutného Hitlerova přisluhovače Heydricha. Němečtí okupanti neměli nikdy klid. Češi, Moravané a Slezané i Slováci ihned začali organizovat ilegální skupiny, začali roznášet tiskoviny a do zahraničních armád odcházeli bojovat vlastenci, kteří nechtěli nečinně čekat na osvobození. Ilegálně odcházeli do Polska, a potom do Buzuluku. Do Anglie odcházeli naši piloti, kteří se později vyznamenali v bojích o Anglii.
V Protektorátu se množily sabotáže na železnici, zapalovaly se sklady a gestapo nestačilo zatýkat, ale také popravovat, české vlastence. Žádný jiný evropský stát neprožil tak dlouhou okupaci jako české země, bylo to těžkých šest let, za nichž byly popraveny tisíce českých vlastenců. Mezi nimi nechyběli komunisté v čele s Juliem Fučíkem. Kolik mladých komunistů dokazovalo, že republika se nevzdá a lidé nedají okupantům pokoj, dokud je nevyženou z naší tehdy mladé Československé republiky.
Jenže přišel rok 1989 a najednou se začal svět otáčet jakoby se zapomnělo, kdo zradil tento národ, kdo nás zaprodal Hitlerovi. Začaly mizet názvy ulic, které nesly jména komunistů, kteří bojovali za svobodu této země, začaly mizet tabulky se jmény hrdinů-komunistů, kteří položili své životy v boji proti okupantům.
Vyprávěl mi jeden starý soudruh, kterého jsem dobře znal. Pracoval v naší stranické organizaci a bydlel v ulici, která nese jméno jeho strýce, kterého zatklo gestapo, a pak byl popraven. Do jeho domku docházeli soudruzi pro letáky. "Víš," říkal mi, „jen se bojím, aby někdo z těch překrucovačů dějin, se nezačal zajímat, koho nese ta naše ulice jméno. To mi věř, že z mého srdce mi jeho jméno nikdo nevyrve."
Víme o vás a neseme ve svých srdcích hrdinství, které jste prokazovali v boji proti fašismu. Ano, proto jsme stále ještě tady a nenecháme, aby vás špinili!
Jiří Knopp
skola2 1560 X

KH KV KSČM

 

Doporučujeme

halo noviny logo

Reklama

logo komise mladeze

Go to top