Padesát let od smrti Jana Palacha – pamětník

elixir csopis cvut titulkaMusím k tomu tady něco uvést, aby se to dostalo trochu na správnou míru. Politici si to berou za příležitost ke svému zviditelnění, ale já byl u toho, jak se to tenkrát seběhlo; a fotil jsem oficiálně jako jeden z fotografů Studentské legie i jeho pohřeb.
Na fakultě jsem byl redakčním elévem v dobře zavedeném časopise VŠCHT Praha – Elixír – a psal jsem tam i své vlastní články, ale dělal všechnu technickou práci s ostatními. Byli jsme nakonec posledním studentským časopisem, který vycházel ještě v červenci 1969 a dělal jsem jeho poslední číslo. Později mi za tuto a další činnost ve studentském hnutí proti politické "normalizaci" byla zrušena aspirantura. Tu jsem si dodělal až po r. 89.


Palachovu akci a smrt jsme nevnímali jako ohromný protest, jak se nám to snaží dnes nabulíkovat politici. Chápali jsme to jako obrovskou osobní tragédii člověka, jednotlivce, a já i další jsme se hlásili k tomu, že tahle zem potřebuje lidi živé, kteří pro ni něco udělají, a že je špatné, když země potřebuje takovéhle mrtvé hrdiny.

K Palachově činu a smrti jsme vydali zvláštní číslo Elixíru, jehož obsah najdete ve fotokopiích mezi fotkami. Je tam i plné znění jeho dopisu, které jsem osobně opisoval z fotokopie, je to zmatené a obsahuje dva úplně zbytečné body, které rozhodně nestojí za jakýkoli život. Zastavit rozšiřování Zpráv vydávaných okupační mocností byl požadavek k ničemu, stejně to nikdo nečetl. A zrušit cenzuru v té době? Holý nesmysl, protože v tisku by se objevily další protesty a to by se stalo záminkou pro okupanty k další eskalaci násilí proti lidem.

Podpořili jsme názor Josefa Smrkovského a prezidenta Ludvíka Svobody, že není správné se upalovat jako budhističtí mniši, ale pro tuhle zem něco skutečně udělat. Měl jsem tenkrát už razítko v pasu a mohl vyjet do Rakouska, kde jsme měli vzdálené příbuzné, a mohl jsem tam vystudovat na univerzitě v Linci. Nicméně jsem se rozhodl zůstat tady a udělat něco pro tuhle zemi, a nikdy jsem toho rozhodnutí před 50 lety nelitoval.

foto z pohrbu JP69 Jiri klicperaPodívejte se na fotky, je tam i původní Janův hrob na Olšanech. A tehdejší tisk referoval o tom činu téměř shodnými slovy a výrazy jako na čin toho zoufalce na Václavském náměstí v uplynulém týdnu.

Z facebookového profilu Jirka Klicpera - 20. 1.
FOTO AUTOR

prepis aut dopisu jana palachaelixir 1969 palachelixir 1969 palach 2elixir prohlaseni palach69

elixir 1969 palach3
skola2 1233 X

KH KV KSČM

 

Doporučujeme

halo noviny logo

Reklama

logo komise mladeze

Go to top