Peripetie poslance Chovance

milan spas 06 wPan ministr, pardon poslanec Chovanec, je skutečně zajímavá postava. Prožil ve své skoro padesátce mnohé. Bývalý bankovní subalterní úředník postoupil až na posty úřadujícího předsedy politické strany a ministra vnitra. A právě tady je zakopaný pes. Před několik dny se objevila v tisku informace, že to byl Milan Chovanec, kdo dal osobní pokyn vyšetřovatelům, aby se začali zabývat Čapím hnízdem. Tehdy chybělo »pár dnů« do voleb. A tak se začalo šetřit. S velkým mediálním humbukem. Sice to nevedlo k prohře Babiše, ani k nárůstu hlasů pro ČSSD, ale politická hladina se rozčeřila jak nikdy. Důsledky se řeší dodnes.

Nevím ovšem, zda ona informace není jen výsledkem »války policistů«. Je to jistě možné. Ale samo tehdejší načasování kauzy nemohlo být jejich záležitostí. Muselo být, ač šetření bylo málo připraveno, někým vyvoláno. Už to, že po tolika měsících tzv. vyšetřování se z případu vyjmuli někteří lidé, a to nejen pro nedostatek důkazů, ale i proto, že »u toho« ani nebyli a nemohli být, nesvědčí právě o serióznosti akce. Předem ovšem podotýkám, že nemíním obhajovat premiéra Babiše, že nevím a ani nemohu vědět, kde je pravda, že mi jde jen a jen o Milana Chovance.
Pan poslanec může být dnes spokojen. Jeho velký kritik místopředseda Zimola je zatím ze hry. Chovanec však zůstal, i když svého času (to, když nedal hlas vzniku menšinové vlády ANO–ČSSD) mluvil o své rezignaci, tedy pokud to na něm budou kolegové poslanci ČSSD chtít. Prý nechtěli. Nemusel se tedy mandátu vzdát. Co by však dělal, kdyby oni kolegové na něm opravdu chtěli, aby se ho vzdal? Je totiž jenom »politikem«. Už samo vzdělání má své »vady na kráse«. Bakalářský titul na plzeňských právech získaný za rekordní dobu devíti měsíců si ovšem říká o poklonu nebo... To už neobchodoval s nábytkem, ale čekal ho další politický vzestup. Z náměstka hejtmanky, se stal hejtmanem a pak to šlo ráz na ráz. Když se ukazovalo, že se s předsedou Sobotkou chvěje židle, společně s Haškem, Zimolou ad. se zajel poradit k prezidentovi do Lán. Po odhalení partyzánské akce si nasypal popel na hlavu, Sobotkovi a médiím řekl všechno, co chtěli, a za to dostal »generální pardon«. Stal se ministrem vnitra a pravou rukou premiéra.
Po odstoupení Sobotky z funkce předsedy strany dostal právo vést ČSSD k »vítězným volbám«. Vedení strany se totiž domnívalo, že vše se vyřeší odchodem šéfa a oni zůstanou. Volby ukázaly, že i Chovanec jako předseda propadl. Za poslance byl však zvolen. To znamenalo po další čtyři roky zajištěnou budoucnost. I to pro Chovance bylo málo. Proto se po Zemanově vítězství šel procházet do jeho štábu před televizní kamery. Nepochopil totiž, že je už jen politická nula a že někdo neustále si převlékající kabát už nemůže dostat šanci. Ale opravdu nemůže? Pokud jde o ČSSD, člověk nikdy neví.

Milan ŠPÁS
IN: Haló noviny 17. 11. 2018
skola2 1594 X

KH KV KSČM

 

Doporučujeme

halo noviny logo

Reklama

logo komise mladeze

Go to top