Rozum mně to nebere

V televizním diskusním pořadu Máte slovo s M. Jílkovou ve čtvrtek 7. dubna 2016 jsme slyšeli (i viděli) názory s tématikou návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Účastníci diskuze byli rozděleni podle toho, jaký zaujímají postoj k této, pro nás neobyčejné, události. 

Nejvíce se „zaskvěl“ ministr kultury D. Herman, který, pochopitelně, nezapřel svou římskokatolickou minulost (jakkoliv byl laicizován) a též ředitelskou funkci v Ústavu pro studium totalitních režimů, z níž byl po třech letech exkomunikován. Choval se naprosto zavile, nepřipustil jiný, totiž rozumný názor a dogmaticky se jal (ne)charakterizovat lidská práva v Číně.

Velmi mu v tom sekundovali jak „prodemokratický“ aktivista Jan Rovenský, který vyvěšoval tibetské vlajky a mladý hoch, snad fotograf, Ondřej Mazur, který si onu vlajku dokonce v auditoriu oblékl na sebe. Vůbec se ani nevyjadřuji k jeho řečovým dovednostem a chování, prostě „unter des Hundes“.

Všichni tito řečníci, a nejenom ti, si patrně neuvědomovali (anebo moc dobře uvědomovali), čím byl Tibet v podobě teokratického feudálně otrokářského státu, kdy zde byly nevolníkům lámány ruce a nohy (dokonce useknuty), vypichovány oči a odsouzení k trestu smrti byli za živa vhozeni v pytli do řeky. Tak takový byl tedy Tibet, jenž se jako poslední země dočkal až v roce 1959 zrušení otroctví.

Zafungovala zde i klaka, výběr posluchačů ve prospěch Tibetu a v neprospěch Číny byl zcela evidentní, k čemuž značnou měrou přispěla i M. Jílková.

Jak význačně s touto skupinou názorově kontrastovali Jiří Ovčáček, Jan Veleba a Pavel Křivka. Jmenovaní argumentovali naprosto věcně, nepoužívali žádných obecných frází a při pokládání nehorázných otázek se vyjadřovali naprosto klidně a s rozvahou.

Ještě se vracím k osobě Mgr. Hermana. Ptám se – a byl bych rád, kdybych se setkal s odpovědí –, co bylo „výtahem“ do této jeho tak závažné ministerské funkce. V oblasti kultury tvůrčím způsobem nikdy nepracoval a není potřebným, tak důležitým způsobem, pro ni graduován.

A závěrem se nutně musím vrátit k nadpisu článku. Ano, rozum mně to nebere! Někteří občané totiž důvěřují jedině pravicově orientovaným médiím a bezdůvodně podle toho jednají.

Miloslav Samek

skola2 2245 X

KH KV KSČM

 

Doporučujeme

halo noviny logo

Reklama

logo komise mladeze

Go to top