Slavnostní akt jmenování panem prezidentem na zámku v Lánech probíhal důstojně, především zásluhou vedoucího Kanceláře prezidenta republiky, jakož i dalších členů expertního týmu, ceremoniál byl náležitě připraven a proveden. Poněkud mě vadil postoj Bc. Jana Lipavského, který nestál v pozoru při hymně ČR (patrně ho to nikdo nenaučil a sám to neví), členové Kabinetu však společně slavnostní skladbu, coby zvláštní státní symbol, s gustem zazpívali.
Na závěr nově designovaný premiér prof. Petr Fiala poděkoval prezidentu republiky a hradnímu kancléři za patřičný a hlavně slavnostní ráz celého jmenování a jednoznačně slíbil za všechny ministry jejich nutnou snahu a užitek ve prospěch celé naší společnosti. Doslova řekl, že všichni jsou velmi dobrými odborníky, mají nadání a dostatek zkušeností.
A tady bývalý rektor, později prorektor MU v Brně a hlavně „první mezi rovnými“(rozuměj politology), zdá se, poněkud hyperbolizoval. Ono se to vlastně ani nezdá, ona je to, bohužel, smutná skutečnost. Do funkce ministra vnitra vybral germanistu Víta Rakušana, tedy „profesora“ kutnohorského gymnázia (jak se tímto titulem nechávají studenty oslovovat), který ještě coby nastupující ministr se bezpříkladně prokázal tím, že na utajené schůzce napomohl k odchodu policejního prezidenta Švejdara, jenž na podkladě všeho toho požádal o propuštění ze služebního poměru k 31. březnu 2022. Výsledek jednání nechtěl genmjr. Mgr. Jan Švejdar nikterak komentovat, jenom sdělil, že jeho další setrvání ve funkci není žádoucí.
Předseda Hnutí STAN by býval dále vesele přijímal dary od podivných korporací na Kypru, kdyby opozice neodkryla způsob, jak ke všemu docházelo. V každém případě byl věrojatně porušen zákon a jakkoliv nedošlo v PS ke zřízení vyšetřovací komise k této kauze, zaručil se V. Rakušan k tomu, že pochybné finanční dary vrátí. Snad se jedná o 3 400 000 Kč, dodávám, jak se říká mezi lidmi – těch posledních. Ještě teď mně zní v uších Rakušanova slova na adresu Okamury při schůzi PS k vyjádření důvěry – parafrázuji: „Klidně to předejte Policii, já budu první, který s tím bude souhlasit, aby se vše řádně vyšetřilo“. A to doslova křičel hlasovou intenzitou, překračující práh bolestivosti, což je 120 dB. Byl si patrně vědom toho, že policejní vyšetřování povede osoba či tým pod jinou kuratelou než generálmajora Švejdara. Nevím. Předseda ODS se k celé kauze vyjádřil docela smířlivě, byl totiž rád, že Hnutí STAN situaci rychle vyřešilo. Já si myslím, že nikoliv – prostě nevyřešilo. To předseda Pirátů I. Bartoš zmínil, že dary od problematických zdrojů se musí vrátit, neboť jen tak lze dělat opravdu otevřenou a čistou politiku: Chci věřit, že to nejsou jen pouhá slova.
No, a kauza J. Farského je opět velice vypovídající. Právník z provinčního města Semily, předtím ze Škodovky v Mladé Boleslavi, prý podle Rakušana, Gazdíka a dalších udělal pro STAN nesmírně mnoho, a i když se z míst za „velkou louží“ vzdal poslaneckého mandátu, tak zmínění a nejen ti věří, jak po návratu do rodné země nás po usilovném studiu přesvědčí o tom, jak se s chutí zapojíme do nově federalizované Evropy. J. Farského má v PS nahradit ředitelka libereckého Divadla F. X. Šaldy Jarmila Levko, která velmi ráda mandát přijme, ale několik měsíců si dává na to, až bude jasné, kdo Divadlo povede místo ní. A mezitím to bude snad „horror vacui“, či co?!
Byl jsem mimořádně znepokojen chováním premiéra, předsedy STAN, jakož i přededy KSU-ČSL Mariana Jurečky při schůzi, kdy poslanci PS měli dát vládě důvěru. Seděli vedle sebe ve vládních křeslech v řadě za řečnickým pultem, spiklenecky se domlouvali s hlavami u sebe tak tiše(?!), že se na ně často vystupující poslanec musel obrátit, běžně odcházeli za svými poslanci s tím, aby měli jistotu, co mají a musejí potom plénu sdělit, nebo se zase obraceli poslanci k premiérovi. Byl to úděsný pohled nejenom na zmíněnou trojici, který nám ČT zprostředkovala, ale i na ten nebetyčný mumraj, kdy ve vládních lavicích neseděl někdy vůbec nikdo. Předsedajícími byli často napomínáni, na což většinou nereagovali. Téměř v závěru schůze zachytily mikrofony svérázná, nekulturní a pejorativní premiérova slova: „Mě už to t a k y s*re...“ Slovíčko "taky" podle mého znamená, že mezi sebou tímto způsobem běžně hovoří nejvyšší vládní představitel, takto politolog, jenž má k politikovi opravdu daleko, ale jinak ověnčený akademickými tituly, s mpř. vlády a ministrem práce a sociálních věcí, absolventem Zemědělské univerzity, jenž je také vládní odbornosti na hony vzdálen. To jsme to dopracovali! Odbornost a decentnost ve vystupování naprosto chybí. Kdyby vstal Guth Jarkovský, autor Společenského katechismu, jenž v publikaci radí a dává pokyny jak se chovat ve společnosti, na veřejných místech a vůbec při různých příležitostech, ten by se nepřestával divit.
Ještě bych se znovu zastavil u výmluvnosti ministra vnitra. Ano, umí mluvit, ale jsou to jen pouhá prázdná, nic neříkající slova. Zřejmě se zhlédnul v Démosthénovi. Na rozdíl od něj si nemusí dávat kamínky na jazyk a mluvit proti moři.
Ministr školství Petr Gazdík se zase vymlouvá na to, že ho vláda nepřizvala k jednání a pozdějšímu rozhodnutí o tom, aby byl pedagogickým pracovníkům zvýšen plat o 2 %. Chtěl pro ně víc, nehlasoval ale proti, raději se zdržel hlasování, aby byl v linii a nepopudil tak ostatní vládní představitele. Na státních středních školách, ale školné určitě doporučí.
Ministr zdravotnictví prof. Válek vždycky „národu“ sděloval, jak vše budou dělat jinak, než vláda předchozí. Nedal na doporučení členky MeSes RNDr. Ruth Tachezy, která nabádala již koncem prosince k včasným preventivním opatřením a vysvětlovala, že bylo chybou ukončit nouzový stav a spoléhat se na pandemický zákon. Prostě nechápal vážnost situace, jejíž plody teď sklízíme a dovršil to ještě tím, že bylo přerušeno povinné očkování vybrané skupiny populace. Naprostá neodbornost, posvěcená předsedou vlády, který podpořil toto rozhodnutí a uvedl, že je velice správné. Tak nevím.
Mám vážné obavy o naši blízkou budoucnost a ptám se – Quo vadis, Imperium?
Miloslav Samek
KH KV KSČM