Téměř jarní přemítání

arrow down rightPoněkud upravený název článku jsem si vypůjčil od exprezidenta V. Havla, jehož knížku s titulem Letní přemítání jsem si svého času koupil za 1 Kč (slovy jednu korunu), ještě když zanedlouho byla dána do stoupy. Prostě nebyl o ni ve veřejnosti zájem, a to patrně jak z literárního, tak i odborného (myšleno politologického, tak i filozofického) hlediska. Možná, že by poněkud uspěla toliko Zahradní slavnost a úsměvné jsou i Protokoly, prezentované jazykem ptydepe.


Václav Havel je vydáván některými současnými českými kritiky za předního světového dramatika a filozofa, jeho absurdní dramata, především Audience, jsou však hodnoceny diváky, posluchači a čtenáři s rezervou. Je nám předkládáno k věření, že Havel snese srovnání s Plešatou zpěvačkou Eugena Ionesca, což je příměr opravdu lichý. Dokonce jdou tak daleko, když v nás pěstují názor o tom, že je druhým Platonem či Aristotelem či naším Janem Patočkou. Ale to je silně hyperbolizované. Prostě za každou cenu chtějí z Václava Havla udělat ikonu. Nám je však známo, jak se choval na Hradě – projížděli se tam na koloběžkách, nebývale pili, měli mimořádné výdaje bez jakékoli kontroly, svítil jim tam emblém srdce apod. Přiznala to i olympijská vítězka Věra Čáslavská.
Proč tento úvod. Nutně se totiž musím zastavit u schůze obou komor Parlamentu ČR při 2.inauguraci prezidenta Zemana. Vše probíhalo celkem bezkonfliktně až do té doby, kdy prezident pronášel inaugurační projev. Tak zvaní demokraté začali provokativně odcházet ze schůze.Nejprve ostentativně paní Němcová (takto absolventka SZTŠ v Havlíčkově Brodě), následovaná Bělobrádkem, Kalouskem, Jurečkou, Pospíšilem, Ferim, Pekarovou a dalšími. Slabé slovo je nevychovanost, užil bych silnější, jenom ale dodám, že nikdy patrně neslyšeli o Guth – Jarkovském. Mají k jeho závěrům, týkající se morálky, opravdu daleko.
Bylo to všechno, samozřejmě, cílené. Když potom po skončené slavnosti hovořili reportéři venku (mimo Vladislavský sál) s poslanci Bartoškem a Bělobrádkem, tak se téměř zmínění zalykali nesnášenlivostí (ačkoliv není pro ně křesťanským krédem), přičemž znovu opakovali klišé, jak prezident rozděluje národ. Opak je pravdou. Lidi rozděluje hlavně neurvalý Kalousek (a nejenom on) se svým „Demokratickým blokem“.
Obávám se, že tím to všechno nekončí. Budou totiž stále rozdmychávat mezi lidmi nízké vášně po celé čtyři roky, nebudou pro republiku pracovat, takže se máme na co těšit.
Miloslav Samek

skola2 1731 X

KH KV KSČM

 

Doporučujeme

halo noviny logo

Reklama

logo komise mladeze

Go to top