Vytisknout tuto stránku

Jde o to, zda se podaří doplout

milan spas 06 wPan předseda Bartoš se v nedávném rozhovoru opět vyjádřil k vytváření vlády. Podle něj zásadní chybou je, že ve hře jsou komunisté a SPD, tedy především KSČM, protože okamurovci jsou zatím mimo hru. Kdyby prý Andrej Babiš netrval na svém předsednictví, už dávno by tu byla vláda složená z »demokratických stran«, tedy ODS, KDU-ČSL, Starostů či TOP. Svou stranu, tedy Piráty, ze skromnosti vynechal. Klišé o »demokratických stranách«, jež svého času vymyslela pravice, se jak vidno stalo součástí rétoriky i Pirátů.


V čem ale, podle předsedy Bartoše, jsou například komunisté nedemokratičtí? Že chtějí v rámci demokratického vývoje systémovou změnu? A Piráti ji nechtějí, když už se do Poslanecké sněmovny dostali heslem »Pusťte nás na ně«? To heslo nemělo nic znamenat, jen výkřik? Anebo naznačení opravdové změny? Jaké změny? Systému tedy ne, čeho tedy? Obsazení funkcí? Zrušení některých zákonů a prosazení nových? Například povolení marihuany, byť i třeba pro »své osobní potřeby«? Nebo to, aby každý státní podnik, i kdyby byl ohrožen vyzrazením obchodního tajemství, byl »transparentní« a musel povinně své smlouvy a jejich okolnosti zveřejňovat, aby každý, kdo chce tento podnik zničit, měl takříkajíc na podnose všechny jeho i tajné údaje? Atd. Asi ano, když o jiný systém nejde.
Co je tedy podle Pirátů »demokracie«? Vláda lidu, jistě. Ale jakého? Těch, kteří si po převratu přivlastnili republiku a ukradli její bohatství, i když často dokonce protizákonně? Komunisté požadují, aby mohly být »privatizační zločiny« dále trestány a nebyly promlčeny. To je podle Pirátů nedemokratické? KSČM chce, aby k nejvýznamnějším otázkám se za určitých podmínek mohli vyjádřit všichni občané. To je také proti demokracii? A co dodržování zákonů? KSČM je striktně dodržuje, což nelze říci o všech tzv. demokratických stranách.

KSČM nemá za sebou žádnou úplatkářskou či jinou kauzu, na rozdíl od těch tzv. demokratů. To také komunisty dehonestuje? Přitom svého času se pan Bartoš objevoval na jejich sekretariátu a hovořilo se o spolupráci v odhalování kauz. A byl velmi vstřícný. Na to demokrat Bartoš zapomněl?
Jak jednoduché. Prostě vymazat z hlavy to, co se nehodí, a zařadit se do proudu a s ním plout. Jde ovšem o to, zda se doplout podaří, anebo se ztroskotá.

Milan ŠPÁS,
místopředseda OV KSČM Hradec Králové

In: Haló noviny 9. 5. 2018

skola2 1372 X